Marka Logolarını Hızlıca Bulun! Adobe Destekli Logo Arama Eklentisi

Grafikler hazırlarken, tasarımlar yaparken bazen ünlü markalara ait logolara ihtiyacımız olabiliyor ve bunların vektörlerini internetten arıyoruz, bulmaya çalışıyoruz. Ancak Brandfetch uygulaması ile ihtiyacımız olan markaların logolarına renklerine ve fontlarına hızlı bir şekilde ulaşabiliyoruz.

Brandfetch’in sitesi bu, birazdan nasıl ve nerelerde kullanabileceğimizi göstereceğim. Creative sekmesine geldiğimizde buradaki View All butonuna tıklıyoruz ve bu eklentinin hangi programlar tarafından desteklendiğini görebiliyoruz. Figma kullanıyorsanız eğer veya Canva kullanıyorsanız hızlı bir şekilde bu logolara ulaşabilmeniz için eklentileri mevcut. Burada gördüğünüz programlarda, uygulamalarda Brandfetch uygulamasını, eklentisini kullanabiliyorsunuz. Biraz daha aşağı indiğimizde Adobe XD ve Adobe Photoshop uygulamasını da görüyoruz. Ben bu videoda size Adobe Photoshop’ta bu Brandfetch uygulamasının nasıl kullanıldığını göstereceğim. Eğer diğerlerini kullanıyorsanız da o programlara özgü eklenti kurulum seçenekleriyle bu uygulamayı kurabilir ve kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı Adobe’nin Creative Cloud uygulamasıyla da kurabiliriz. Stock ve marketplace kısmında Brandfetch ile arama yaptığında ve plugin kısmını seçtiğinde burada Brandfetch uygulamalarını göreceğiz. Adobe XD kullanıyorsanız bu seçeneği, Photoshop’ta bu uygulamayı kullanmak istiyorsanız da Brandfetch for Photoshop uygulamasını kurmamız gerekiyor. Get butonuna tıklayarak kurulumu başlatalım. Sonrasında Okay butonuna tıklıyoruz, uygulama kuruldu. Şimdi Photoshop programını açabiliriz.

Photoshop’u açtığımızda Brandfetch uygulamasının kurulduğunu belirten bir bildirim göreceksiniz. Çarpı butonuna tıklayalım. Eklentiyi kurduğunuz zaman plugins’in altında Brandfetch diye bir seçenek göreceksiniz ve bunun içerisindeki Brandfetch uygulamasını açalım. Çıkan sayfaya Close diyebiliriz ve bunu şöyle güzel bir yere yerleştirelim.

Örneğin sosyal medya ile ilgili bir tasarım hazırlayacaksınız ve Twitter ikonuna ihtiyacımız var diyelim. Buraya, bu alana Twitter yazıyorum ve çıkan seçenekler de bana uygun olan seçeneğe tıklıyorum. Bu seçeneğe tıkladığında ise bu markaya ait olan ve bir tasarımcının kullanabileceği özellikleri bana gösteriyor. Benim logoya ihtiyacım olduğu için bu logonun üzerine tıklıyorum ve logo hızlı bir şekilde çalışma alanına yerleşiyor. Burada renkleri de görebilirsiniz. Logonun diğer alternatifleri de görebilirsiniz. Aklınıza gelebilecek birçok markanın logolarına Brandfetch uygulaması aracılığıyla, eklentisi aracılığıyla hızlı bir biçimde ulaşabiliyorsunuz. Örneğin Google araması yapalım, Google logosuna ulaşmak istiyorum diyelim ve Google logosunu bu şekilde görebiliyorum. Instagram logosuna ihtiyacın varsa Instagram araması yaparak Instagram logosuna bu şekilde ulaşabiliyorum. Bir markanın logosunu ulaşmak için tabii bu tek seçenek değil. Örneğin kendi sitelerinden de bu ulaşımı sağlayabilirsiniz. Buraya Google yazarak Google’a ait diğer fontlara da ulaşabilirsiniz. Bunu örneğin Photoshop ile kullanmak istediğinizi varsayalım, bir SVG dosyasını Photoshop’ta kullanabilmek için. bunun üzerine giriyorum ve SVG adresini kopyalıyorum. Ctrl + O’ya basarak buraya bu adresi yapıştırıyorum ve Open diyorum. Bu SVG dosyası kaliteli olabileceği için hangi boyutlarda bu logoyu açmak istediğimizi soruyor. Rastgele bir boyut girelim, 800px ve 300dpi olarak. Okay butonuna tıkladığımda gördüğünüz gibi Google logosunun burada kullanabiliyorum artık. Bu da buraya logo eklemek için alternatif bir yöntem. Hızlı bir şekilde bu site aracılığıyla markaların logolarına, renklerine ulaşabilirsiniz.

Popular Eğitimler

Photoshop ile Yazılarla Yaratıcı Portre Tekniği
Photoshop ile Yazılarla Yaratıcı Portre Tekniği

Portre fotoğrafı yazılarla doldurarak tipografik bir portre oluşturacağız ve bunu da Photoshop…

Metin ve Portre Poster Tasarımı Nasıl Yapılır?
Metin ve Portre Poster Tasarımı Nasıl Yapılır?

Birkaç basit adımda metin ve görsel ilişkisini kullanarak poster nasıl yapılır, bu…

Photoshop Hareketli GIF Yapmak ve GIF Olarak Kaydetmek
Photoshop Hareketli GIF Yapmak ve GIF Olarak Kaydetmek

Photoshop’ta animasyonlu, hareketli GIF nasıl oluşturulur? Bu derste Photoshop içerisindeki katmanlara hareket…

Photoshop Scripting ile Otomatik Dosya İsimlendirme
Photoshop Scripting ile Otomatik Dosya İsimlendirme

Photoshop’ta projelerinizi, çalışmalarınızı sürekli olarak yeni bir isimlendirmeyle kaydetmeye ihtiyaç duyuyorsanız, rastgele…

Photoshop Fotoğrafı İlüstrasyona Dönüştürme Efekti
Photoshop Fotoğrafı İlüstrasyona Dönüştürme Efekti

Fotorğafları ve görselleri ücretsiz bir şekilde karikatür çizime, ilüstasyona dönüştürme efekti nasıl…

Gündüz Çekilmiş Fotoğrafı Geceye Dönüştürmek
Gündüz Çekilmiş Fotoğrafı Geceye Dönüştürmek

Bu videoda gündüz çekilmiş fotoğrafları gece çekilmiş gibi göstereceğiz ve sonra da…