Blender Kitap Modelleme ve Kaplama

Blender içerisindeki Archimesh eklentisi aracılığıyla hızlı bir şekilde kitap modeli nasıl yapılır? Bu model ile kitaplıkta ya da masada bulunan kitapları veya dergileri kolaylıkla hazır edebilirsiniz. Üzerine materyal de kaplayacağımız için, kitap kapağı kaplayacağımız için çok daha gerçekçi görünecektir.

Archimesh Eklentisini Aktifleştirme

Öncelikle yeni bir proje açalım. Archimesh eklentisini aktifleştirmemiz gerekiyor. Üsteki menüde Edit‘in altındaki Preferences‘a geliyorum. Blender içerisindeki eklentileri görebileceğiniz böyle bir pencere açılacak. Sağ üstteki arama kutusuna Archimesh yazdığınızda bir tane eklenti göreceksiniz. Bu eklentiyi aktifleştirmemiz gerekiyor öncelikle. Hızlı bir şekilde kitap modeli tasarlayabilmek için solundaki ikona tıklıyorum. Ve eklenti bu şekilde aktifleştirildi.

Kitap Modeli Ekleme

Şimdi sahne üzerindeki varsayılan olarak eklenen küpü silelim. Küpü seçiyorum ve klavyeden X harfine basıp, sonra da Delete butonuna tıklıyorum. Yine klavyeden klavye kısayolunu kullanarak kitabı ekleyeceğiz. Shift + A tuşlarına basıyorum. Bakın, sol üst taraftaki Add menüsünün kısayolu Shift + A. Bu seçeneklerle karşılaşacağız. Mesh’e giriyorum, Mesh’in içindeki seçenekler arasında en alttaki Archimesh, bizim az önce aktifleştirdiğimiz eklenti. Bu eklentinin içerisindeki seçeneklere bakacak olursak, dekorasyon üzerine olan nesneleri görebileceğimiz ekstra menü açılacak. Bu menü içerisinde kitapları göreceğiz, yani Books. Üzerine tıkladığımızda ise bu şekilde kitap modellerini eklemiş olacak. Sol alt taraftaki sekmeyi açarak kitap özellikleriyle ilgili düzenleme yapabilirsiniz.

Örneğin, bir kitaplığa ekleyeceksiniz ve daha kalabalık sayıda olmasını istiyorsanız buradaki kitap sayı değerini artırabilirsiniz. Bu şekilde kitapların genişliği, yüksekliği gibi ayarları bu sekme aracılığıyla düzenleyebiliyorsunuz. Biz burayı bir yapalım öncelikle. Sonuçta niyetimiz bir kitap hazırlamak ve bu kitaba kaplama yapmak. Nesnemizi hazırladıktan sonra buna bir materyal ekleyeceğiz. Bu materyal de kitap kapağı olacak, internetten bulduğumuz bir kitap kapağı olacak.

Kitap Modeline Kitap Kapağı Kaplama

Öncelikle bir materyal ekleyelim. Sağ taraftaki Material Properties‘e tıklayalım ve üsteki materyali seçelim. Şimdi de üstteki Shading alanını açacağız, Shading sekmesini açacağız. Bu sekmeyi de materyal eklemek için, materyal özelliklerini düzenlemek için kullanıyoruz. Bu alanda Shift + A‘ya basıyorum ve bir arama kısmı var. Bu aramaya Image Texture yazacağım. Birkaç harfini yazınca zaten tek bir seçenek çıkıyor. Buna tıklıyorum ve sahneye ekliyorum.

Şimdi kitap kapaklarına ihtiyacımız var. İnternetten aradığınız bir kitap kapağını bulabilirsiniz. Gördüğünüz gibi Book Cover Full yazarak bu şekilde kitap kapaklarına ulaşabiliyorum. Tasarımlar için kitap şablonları veya gerçek kitap kapakları indirebilirsiniz. Bunların herhangi birini bilgisayarınıza indirin. Tekrar Blender’a döndüğümüzde, burada Image Texture altında Open butonu göreceksiniz, Open butonuna tıklıyorum. Bilgisayarıma indirdiğim bu Cover isimli dosyayı seçiyorum. Open Image butonuna tıklıyorum ve bu Color seçeneğini, zaten materyal içerisinde var olan Base Color ile birleştireceğim. Sarı yuvarlağa tıklayarak Color seçeneğini Base Color ile eşleştiriyorum. Kitabı inceleyecek olursak, bu şekilde görselimizi, kitap kapağımızı aktarmış oluyoruz.

UV Editing ile Kapağı Kitaba Uydurma

Fakat model üzerine de gördüğünüz gibi materyal, yani görsel doğru bir şekilde eklenmemiş. Bunu da UV Editing sekmesi aracılığıyla düzeltmemiz gerekir. Üstteki sekmelerden UV Editing üzerine geliyorum ve sol tarafta kitap modelinin açılmış halini görüyorsunuz ve kitap kapağını görüyorsunuz. Bunu döndürerek, yerleşimini yaparak kitap kapağına uygun hale getireceğiz. Klavyeden R harfine basıyorum, Rotate’in R’si. Rotate aracını aktifleştiriyorum ve klavyeden yine 90 yazarak, tam olarak 90 derece döndürmüş oluyorum. Enter’a basarak bunu onaylamış oluyorum. Modelimize yakından bakalım ne durumda diye, ön izleme moduna geçelim. Rendered moduna girebilmek için de klavyeden Z harfine basıyorum. Z harfine bastığımda çıkan seçeneklerden Rendered seçeneğini seçebiliriz.

Bunu seçtiğimde materyali model üzerinde görebileceğiz. Sol taraftaki kısımları düzeltmemiz lazım. Taşıma aracını seçip ortaya gelecek şekilde düzenliyorum. Klavyeden S X harflerine basıyorum. Biraz genişletiyorum. S Y’ye basarak da dikey olarak genişletelim. Klavyeden 2’ye basarak Edge Mode’a geçelim ve bu sefer sadece Shift tuşu ile beraber iki Edge’i seçip S X ile kapağın sırt kısmını da düzenleyelim, ayarlayalım. Şimdi kontrol edelim. Güzel bir şekilde oturup oturmadığını kontrol ediyoruz. Gayet güzel bir şekilde oturmuş, fakat ters görünüyor. Çünkü kitabı çevirmemiz lazım. Edit Mode’dan Tab tuşuna basarak Object Mode’a geçiyorum ve klavyeden R harfine basarak sonra da X tuşuna basıp, 180 yazıyorum, Enter’a basıyorum. Böylece X ekseninde 180 derece döndürmüş oluyoruz. Ve son olarak kontrol ettiğimde gayet düzgün bir şekilde kitap kapağını kitap modeline yerleştirmiş oluyoruz.

UV kısmıyla işimiz bittiyse tekrar Layout kısmına veya Modeling kısmına geçebiliriz. Gördüğünüz gibi, Archimesh’in Books özelliğini kullanarak kitap kapaklarını, kitap modellerini hızlı bir şekilde hazırlayabilir ve bilgisayarımıza indirdiğimiz bu Book Cover’ları bu amaç doğrultusunda kullanabilir ve düzenleyebiliriz. Ve biraz ışık düzenlemesiyle aynı zamanda görselin altında bir Plane atarak ve render modunu da değiştirerek dilediğiniz gibi bu modeli kullanabilirsiniz.

Popular Eğitimler

Blender Glow Efekti Nasıl Yapılır? Eevee Motorunda Bloom Seçeneği Kullanımı

Blender üzerinde ışın kılıcı ya da kıymetli eşyalar gibi nesnelere, Glow efekti…

Blender Temel Animasyon Nasıl Yapılır?

Blender’da animasyonun temelleri nasıl atılır, animasyon mantığı nasıl anlaşılır, nesnelere nasıl keyframe…

Blender Kitap Modelleme ve Kaplama

Blender içerisindeki Archimesh eklentisi aracılığıyla hızlı bir şekilde kitap modeli nasıl yapılır?…

Sıfırdan Blender Dersleri Ücretsiz Başlangıç Eğitimi

Blender, çok fonksiyonlu bir 3d modelleme ve animasyon programı. İlk defa Blender…

Blender Futbol Topu Modelleme

Blender’da futbol topu en kolay şekilde nasıl modellenir? Bu videoda bunu göstereceğim….

Blender Archimesh Mutfak Tezgahı Yapımı

3D Blender ile program içi eklentilerden Archimesh eklentisi kullanarak mutfak tezgahı (kitchen…