Blender Glow Efekti Nasıl Yapılır? Eevee Motorunda Bloom Seçeneği Kullanımı

Youtube'da Takip Et →

Blender üzerinde ışın kılıcı ya da kıymetli eşyalar gibi nesnelere, Glow efekti dediğimiz parlama efektinin nasıl verilebileceğini gösteriyorum. Sahneye bir nesne koyalım. Herhangi bir nesne olabilir bu. Biz bu nesne üzerinde, sahnedeki bu nesne üzerine Glow efekti vereceğiz. Varsayılan olarak küp olduğu için küp üzerinden devam edebiliriz.

Öncelikle, sağdaki seçenekler arasında World Properties kısmına geliyoruz ve renk seçeneğini, burada Color seçeneğini siyah olarak değiştirelim. Bunu değiştirdiğimizde ortam renginin karardığını göreceksiniz. Glow efekti çok daha ön plana çıkacak. Çünkü bu Glow efektini en iyi koyu arka planlarla alıyoruz.

Şimdi de sahne üzerinde Glow efekti vermek istediğimiz bu nesneye materyal ekleyeceğiz. Materyal için de buradaki Material Properties’e gelelim ve yeni bir materyal ekliyoruz. Surface seçeneklerinden Emission’u seçiyoruz öncelikle ve gücünü, strength değerini artırıyoruz. Üç yapalım şimdilik. Bakın üç yaptığımda görsel üzerindeki parlamayı artırmış oluyoruz.

Ve buradaki Color seçeneğini de Glow efekti vermek istediğimiz başka bir renkle değiştirelim. Şu anda Glow efektini görmeyeceğiz. Bir seçenek daha seçmemiz gerekiyor. Bir şey daha ayarlamamız gerekiyor. Render Properties’e geliyoruz bu sefer ve buradaki Bloom seçeneğini seçiyoruz. Bunu işaretlediğimiz zaman sahne üzerinde Glow efektini göreceğiz.

Obje hangi renge sahipse, az önce ayarladığımız renklerden hangisine sahipse, onu kullanarak çevreye bir ışık saçacak. Tabii bu ışığın miktarını artırabilirsiniz. Buradaki Bloom seçeneklerine gelelim ve Intensity kısmını, 0.050 şu anda, bunu sağa doğru artırdığımızda. Glow efektinin de arttığını göreceksiniz.

Buradaki değerleri, projenize, kendinize göre değiştirebilirsiniz. Blender üzerinde Glow efektini bu şekilde veriyoruz. Gördüğünüz gibi nereye çevirirsek çevirelim. Glow efektini hala halihazırda görmüş olacağız. Bu özelliği de başta da dediğim gibi ışın kılıcı gibi Glow efektine ihtiyacınız olduğu durumlarda, ihtiyacınız olduğu nesneler ile kullanabiliyorsunuz.

Popular Eğitimler