Blender Archimesh Mutfak Tezgahı Yapımı

3D Blender ile program içi eklentilerden Archimesh eklentisi kullanarak mutfak tezgahı (kitchen cabinet) nasıl yapılır? Mutfak tezgahlarını modellemek de farklı bir çözüm, ancak Blender içerisinde, herhangi bir eklenti kurmadan kolaylıkla mutfak tezgahı yapabileceğiniz Archimest eklentisi varken, modellemekle uğraşmanıza hiç gerek yok.

Archimesh Eklentisi Kurulumu

Üstteki menüde Edit ve sonrasında Preferences seçeneğine tıklayalım. Sol taraftaki menüde Addons seçeneğini seçelim. Bu sekme Blender üzerinde kullanabileceğimiz eklentileri kurup kaldırabileceğimiz alan. Sağ üst tarafta bir arama kutusu göreceksiniz. Bu arama kutusuna Archimesh yazalım ve karşımıza bir eklenti çıkacak. Bu eklentinin solundaki kutucuğu işaretleyerek bu eklentinin kurulmasını sağlayabiliyoruz. Bu eklentiyi herhangi bir yerden indirmek zorunda değilsiniz. Bu eklenti direkt olarak Blender kurulumuyla gelen eklentilerden. Ve şu küçük oka tıklayarak, buradaki Create sekmesine gelelim. Bu Create sekmesine geldiğimizde, Archimesh’i burada göreceğiz. Eklediğimiz eklenti bu. Ve bunun özelliklerini açtığımızda, burada gördüğünüz Cabinets, mutfak tezgahı oluşturmak için yardımcı bir araç.

Archimesh Mutfak Tezgahı Ayarları

Sahne üzerindeki bu nesneyi siliyorum ve buradaki Cabinets butonuna tıklıyorum. Bu butona tıkladığımda gördüğünüz gibi sahneye bir mutfak tezgahı eklendi. Bu mutfak tezgahı gerçekten güzel özelliklerle ekleniyor. Örneğin kapağını tuttuğumuzda ve Rotate ikonunu seçtiğimizde şu şekilde kendisi ayarlamış olacak. Gördüğünüz gibi kapağı açıp kapatabiliyorum rahatlıkla. Tüm bu ayarlamaları hızlı bir şekilde kendisi yapıyor.

Cabinets butonuna tıkladığımda, sol alt tarafta başka herhangi bir yere tıklamadan, sol alt tarafta yeni bir alan açılacak. Bunun üzerine tıkladığımda ise bu aktif olan tezgah üzerinde düzenleme yapabilmemize imkan tanıyor. Sadece bir değil, birden fazla tezgah olsun isterseniz şuradaki Number of Cabinets seçeneğini sağa doğru artırın. Bakın, arttırdıkça yeni alanlar, yeni tezgahlar çıkıyor karşımıza ve her bir tezgahın da kendi özelliklerini burada görebiliyoruz. Şimdi bu özellikleri inceleyelim.

Yukarıda Type olarak gördüğünüz Floor seçeneğini değiştirmeniz mümkün. Örneğin burada Type olarak Floor görüyoruz. Bu Floor’u Wall olarak değiştirdiğimde gördüğünüz gibi duvara asılan, mutfakta duvara asılan dolaplar gibi görünecek. Bunu tekrar Floor olarak değiştirdiğimizde. mutfak tezgahı olarak görünecek. Biraz daha zoom girelim ve buradaki Handle kısmını inceleyelim. Handle kısmında çeşitli modeller var. Handle kısmı da mutfak dolabını açmak için kullandığımız buradaki nesneler. Bunları değiştirebiliyoruz. Örneğin şu anda model 1’de. Model 2 olarak değiştirdiğimde bu moda geçiyor. Model 3’te bunu görüyoruz. Model 4’ün özelliği bu. Model 5’in özelliği şu şekilde bir tasarım. Model 6’nın tasarımı bu şekilde. Model 7 ve Model 8 de bu şekilde. Dilerseniz None diyerek buradaki Handle nesnelerini silebiliyorsunuz ve bu özellikleri de kendi içlerinde düzenleyebiliyorsunuz. Nerede olduğunu bu şekilde belirleyebiliyoruz. Height değeriyle de tezgahın yüksekliğin ayarlayabiliyoruz. Sağ tıklayıp Reset’lersek eğer varsayılan değerine geri dönecektir. Buradaki değerleri kendiniz deneyerek öğrenebilirsiniz. Mesela burada Left Based diye bir seçenek var. Bu seçeneğin üzerine tıkladığınızda, bu taraf sol tarafta kalacağı için bu tezgahkapanacak, sağ taraf için de, şu anda açık görünüyor, bunu kapatmak için de hangisi ise onun Right’ını işaretlememiz gerekiyor.

Mutfak tezgahları yana doğru olmayabilir. Bunlardan bir tanesini Rotate kısmını kullanarak 90 derece çevirebiliriz. Bakın bu şekilde, ortalı bir şekilde çevrilmiş olarak kullanabilirsiniz. Tabii ki bu tasarım düzgün tasarım değil. Bu şekilde Rotation işlemleri de yapabilmemiz mümkün. Buradaki seçeneklerle oynayarak buradaki tezgahlarını derinliklerini, yüksekliklerini ayarlayabiliyorsunuz. Gördüğünüz gibi çeşitli düzenlemeler yapıyorum. Bunları Reset’leyeyim ve kapı kısımlarını da buradan ayarlayabilirsiniz. Single Right kısmı şu anda aktif. Çekmece yapabiliyoruz ve bu çekmecelerin sayısını da buradan belirleyebiliyoruz. 4 olsun, 5 olsun ya da 3 olsun gibi. Double seçenekleri var. Double seçeneklerini de her iki yöne açılan kapı olarak düşünebiliriz. Çeşitli özellikleri mevcut. Ve bu işlemleri benzer bir şekilde üst taraf için de yeni bir nesne oluşturarak, yeni bir kabinet oluşturarak yapabiliyoruz. Tekrar kabinete tıklıyorum ve bu sefer Floor yerine Wall’u seçiyorum. Sahneye biraz daha dışardan baktığınızda mutfak görünümü elde edebiliyoruz.

Popular Eğitimler

Blender HDRI Arka Plan Ekleme ve Gerçekçi Işıklandırma

HDRI görseller, üç boyutlu sahnenizi aydınlatmanın ve Blender’da gerçekçi sonuçlar elde etmenin…

Sıfırdan Blender Dersleri Ücretsiz Başlangıç Eğitimi

Blender, çok fonksiyonlu bir 3d modelleme ve animasyon programı. İlk defa Blender…

Blender Futbol Topu Modelleme

Blender’da futbol topu en kolay şekilde nasıl modellenir? Bu videoda bunu göstereceğim….

Blender Wireframe Render Nasıl Alınır?

Blender’da bir nesnenin Edge’lerin nasıl render edilebileceğini gösteriyorum. Bu görünüm wireframe olarak…

Blender Temel Animasyon Nasıl Yapılır?

Blender’da animasyonun temelleri nasıl atılır, animasyon mantığı nasıl anlaşılır, nesnelere nasıl keyframe…

Blender Yıldızlı Gökyüzü Nasıl Yapılır?

Bu videoda Blender üzerindeki arka planı değiştirmeyi göreceğiz ve bu arka planı…