Blender Altın Gümüş Bakır Bronz Materyali Yapımı

Altın, gümüş, bakır, bronz gibi elementlerin kaplamalarını yani materyallerini blender üzerinde nasıl gerçekçi bir şekilde yaparız, bu videoda bunu gösteriyorum. Birini oluşturdunuz mu diğerlerini de çok rahat bir biçimde oluşturabileceksiniz. Bu nesnelerin gerçekçi ve güzel görünmesi için ortam aydınlatmasının da iyi olması gerekir. Bunun için HDR görseller kullanarak, ortam aydınlatmasını sağlayabilirsiniz.

Sahneye bir külçe görseli ekledim. Böylece altın materyalinden başlayarak size bu materyallerin nasıl yapıldığını daha iyi bir şekilde gösterebilirim. Altın gibi nesneler pürüzsüz yüzeylerde çok daha iyi görünürler. Bu nedenle Subdivision Surface Modifier’ını kullanacağız. Modifier sekmesine geliyorum ve Subdivision Surface seçeneğini seçiyorum. Bunu seçtiğimizde, yuvarlak hatların daha pürüzsüz olduğunu göreceğiz ve buradaki seviyeleri Subdivision seviyelerini artıralım. Hem Render kısmında hem de Viewport kısmında, bu değerleri dört – beş gibi yüksek sayılarla deneyebiliriz. Bu değerleri ne kadar çok artırırsanız, bilgisayarımız o kadar yavaşlayacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak bu artırma işlemlerini yapın. Ben üçte bırakacağım.

Altın Materyali Nasıl Yapılır?

Şimdi ilk materyalimizi oluşturabiliriz. Altından başlayalım. Öncelikle Wireframe modundan, Solid moduna geçiyorum ve sonra da materyal kısmına geliyorum. New butonuna tıklayarak yeni bir materyal oluşturalım ve materyalin ismini altın olarak yani gold olarak değiştirelim. Şimdi altının rengini belirleyeceğiz. Base color’ın rengine tıklıyorum ve burada altın rengine yakın bir renk seçebiliriz. Ancak direkt olarak HEX kodunu girerek de nokta atışı bir altın rengine de sahip olabiliriz.

Buraya FFC125 yazıyorum. Bu, altın rengine yakın bir HEX kodu ve Enter butonuna tıklıyorum. Gördüğünüz gibi, Base color değişmiş olacak. Şu anda altın rengini sahne üzerinde göremeyeceğiz. Çünkü View modunu render moduna almamız gerekiyor. Render moduna alıyorum ve altın rengini en temel düzeyde görmüş oluyoruz.

Şimdi videonun başında bahsettiğim gibi, çevreyi HDR görsellerle aydınlatabilirsiniz, ancak burada geçici olarak Blender içerisindeki bir aydınlatmayı kullanacağım. Render almanız durumunda bu aydınlatma geçerli olmayacaktır. Sadece bu Viewport alanında bu aydınlatmaya göreceğiz. Aşağı oka tıklıyorum ve Scene World seçeneğinin işaretini kaldırıyorum. Bu seçeneği kaldırdığımda, bu işareti kaldırdığımda, örnek olarak Blender ile beraber gelen bir HDR görseli göreceksiniz. Bu görsel üzerinden devam edebiliriz. Yine materyal kısmına geri dönelim. Burada Metallic seçeneğini 1 yapıyorum. 1 yaptığımda, sahne üzerindeki nesnenin biraz daha altın rengine yaklaştığını göreceğiz. Altın materyaline göre Roughness değeri şu anda fazla. Bunu 0.2 yaparak daha gerçekçi bir görüntü elde edebiliriz.

Metal Nesnelerdeki Yansıma Sorunu

Şimdi bu altın üzerindeki yansıma sorununu çözeceğiz. Öncelikle sorunun ne olduğunu göstereyim. Bu külçeyi kopyalıyorum. Döndürüyorum ve altının üzerine gelecek şekilde yerleştiriyorum.

Normal şartlarda alttaki nesnenin yansımasını, üsteki nesnede, bu kenarında görebilmemiz gerekiyor. Ancak bu şu anda pasif. Bu özelliği, bu yansıma özelliğini aktifleştirmemiz lazım. Bunu da Render Properties‘den yapacağız. Screen Space Reflection seçeneğini işaretliyoruz. Bu seçeneği işaretlediğinizde, gördüğünüz gibi bu yansımayı, olması gereken yansımayı görebileceğiz. Aynı şekilde üstteki nesnede. aşağı yansımış olacak. Bunun seçeneklerini açtığımızda ise Half Res Trace kısmını iptal ediyorum ve maksimum değerini 0.2 yapıyorum. Blender varsayılan render motoru olarak Eevee kullanıyor. Cycles’a da çevirebilirsiniz. İkisi de farklı, ikisi de güzel sonuçlar verebiliyor. Şu anda Eevee üzerinden devam edeceğim ve burada Bloom seçeneği göreceksiniz. Bu Bloom seçeneğini de aktifleştiriyorum.

[postlink id=”6469″ title=”Blender’da Parlayan Alanlara Glow Efekti”]

Bunu aktifleştirdiğim zaman, altınlar üzerindeki parlamayı da, Glow efektini de görebiliriz. Biz Blender içerisinde gelen varsayılan HDR görselini kullanıyorduk. Çevre aydınlatması için. Kamera bu görselin aydınlık alanlarına denk geldiğinde, o alanların parladığını göreceksiniz. Şu an için kaldırıyorum ama kullanmak istediğinizde böyle bir seçeneğin olduğundan da bahsetmek istedim.

Sahneye HDR Görsel Ekleme

Önceden de bahsettiğim gibi Render aldığınızda, buradaki sonucu alamayacağınız için kendimiz bir HDR görsel eklemeniz gerekir. Bunu eklemezseniz eğer, Render aldığınızda böyle bir sonuçla karşılaşacaksınız. Dolayısıyla kendi görselimizi, kendi çevre gösterimizi ekleyelim. World Properties kısmına geliyorum öncelikle ve Color seçeneğinin yanındaki yuvarlağa tıklıyorum ve Environment Texture seçeneğini seçiyorum.

[postlink id=”6541″ title=”Blender HDR Görsel Ekleme”]

Open butonuna tıklayarak bilgisayarımdaki HDR görseline erişimi sağlıyorum. HDR görsellerinin ne olduğunu bilmiyorsanız, aşina değilseniz, bu tip metallerin etkisini doğru bir şekilde alamayabilirsiniz. Önceki videolarımda HDR görseller nedir, nasıl bulunur. nasıl kullanılır bunlardan bahsettim.

Gümüş Materyali Nasıl Yapılır?

Şimdi gümüşün nasıl yapıldığını göstereceğim. Üstteki nesneyi gizliyorum ve bunun bir kopyasını oluşturuyorum. Ve bu gold materyalini çoğaltıyorum bu ikona tıklayarak. 001 oldu ismi ve bunu gümüş olarak değiştiriyorum. Gümüş renginin HEX kodunu girelim şimdi. Buraya C0C0C0 değerlerini giriyorum ve Enter butonuna tıklıyorum. Bu bilgileri girdiğimizde de nesnenin gümüş rengine döndüğünü görebiliyoruz.

Bakır Materyali Nasıl Yapılır?

Gümüş nesnesini kopyalıyorum. Bu sefer bakır materyalinin nasıl oluştuğunu göstereceğim. Yine çoğaltalım bu materyali ve ismini bakır olarak değiştiriyorum. Base color’ın HEX kodunu bu sefer de B87333 olarak değiştiriyorum.

Bronz Materyali Nasıl Yapılır?

Son nesneyi tekrar kopyalıyorum. Bunun materyalini de kopyalayalım. İsmini bronz olarak değiştirelim. Bronz olarak değiştirip Base Color rengini de yine HEX kodu olarak girelim. CD7F32 olarak giriyorum. Böylece bronz rengi de elde etmiş olacağız. Bu nesnelerin üzerine nesnelerden birine yansımayı daha iyi anlayabilmek için kopyaladım ve bu şekilde görünüyorlar. Bence gayet güzel görünüyorlar.

Popular Eğitimler

Blender Wireframe Render Nasıl Alınır?

Blender’da bir nesnenin Edge’lerin nasıl render edilebileceğini gösteriyorum. Bu görünüm wireframe olarak…

Sıfırdan Blender Dersleri Ücretsiz Başlangıç Eğitimi

Blender, çok fonksiyonlu bir 3d modelleme ve animasyon programı. İlk defa Blender…

Blender Glow Efekti Nasıl Yapılır? Eevee Motorunda Bloom Seçeneği Kullanımı

Blender üzerinde ışın kılıcı ya da kıymetli eşyalar gibi nesnelere, Glow efekti…

Blender Yıldızlı Gökyüzü Nasıl Yapılır?

Bu videoda Blender üzerindeki arka planı değiştirmeyi göreceğiz ve bu arka planı…

Blender Kitap Modelleme ve Kaplama

Blender içerisindeki Archimesh eklentisi aracılığıyla hızlı bir şekilde kitap modeli nasıl yapılır?…

Blender Altın Gümüş Bakır Bronz Materyali Yapımı

Altın, gümüş, bakır, bronz gibi elementlerin kaplamalarını yani materyallerini blender üzerinde nasıl…