Link Kısaltma ve Kısa URL Servisi (Bit.ly) | Özel Link Oluşturma

YouTube'ta Takip Et →

URL ya da link kısaltma servisleri, uzun bir linki yaklaşık 15 civarında karakter sayısına düşürerek yer konusunda tasarruf etmenizi sağlayan servislerdir. Bu servisler aracılığıyla uzun adresleri kısalttığınızda bu kısa adrese tıklayan bir kullanıcı, otomatik olarak sizin belirlediğiniz sayfaya yönlenmiş oluyor. Temel amacı bu.

Twitter gibi sınırlı sayıda karaktere sahip bir alana link koymak istediğinizde, site adresiyle yer kaybetmemek adına URL kısaltma servislerine başvurulabilir. Link paylaştığınız yerdeki metinler daha düzenli görünür. Satış ortaklığı ve pazarlama gibi alanlarda kullanıcının algısını dağıtmadığından daha kullanışlı olabilir.

Ancak dezavantajları da var elbette. Kısa URL’ler çoğunlukla ziyaretçiye güven vermez, çünkü nereye yönlendirildiklerini bilmek ister ziyaretçi. Bu özelliği art niyetli ya da çıkar amaçlı kullananlar, kullanıcıyı spam sitelere yönlendirmek isteyebilir.

URL kısaltma hizmeti sağlayan birçok site olsa da en çok tercih edilen Link/URL kısaltma servisi bit.ly’dir. Bit.ly çok basit bir arayüzü olan, üstelik link kısaltma servisinden ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz bir servis. Hatta giriş yaptığınızda, kısalttığınız adreslerin istatistiklerini de görebiliyorsunuz.

Siz siz olun, bilmediğiniz, güvenmediğiniz kaynaklardan e-postanız ya da sosyal medyaların mesajlaşma servisleri gibi bir şekilde size ulaşan kısaltma servislerinin linkine tıklamayın. Olur ya, linkin nereye yönlendirildiğini merak ediyorsanız da şu yöntemi izleyin. URL’nin sonuna + işareti koyarak linkin nereye yönlendirildiğini görebilirsiniz. Örn: https://bitly.com/sanagrafiyt+