Masaüstünde Bilgisayardan Instagram’a Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

YouTube'ta Takip Et →

Günümüzün en popüler fotoğraf paylaşım platformu Instagram. Peki Instagram’da fotoğraf paylaşmak için cep telefonuna bağlı mı kalmalıyız? Tabii ki hayır. Bilgisayardaki fotoğrafları, Instagram’ın web sürümünü kullanarak, Instagram filtreleri de dahil tüm özellikleriyle paylaşabiliyoruz. Bu yöntemle akıllı cep telefonuna ihtiyacınız olmaksızın Instagram’a kolayca fotoğraf yüklemek mümkün.

Fotoğraf makinenizle fotoğraf çekip, bilgisayarda düzenleyip Instagram’da paylaşmak için, fotoğrafları önce cep telefonunuza göndermeniz, ardından diğer paylaşım işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyordu. Instagram’da artık işler değişti. Bilgisayar üzerinden Instagram’da arama yapabiliyor, takip ettiğimiz insanların story’lerine bakabiliyor, hatta fotoğrafları telefona aktarmadan, programsız, fotoğraf bile yükleyebiliyoruz.

Chrome ile Adım Adım Bilgisayardan Instagram’a Fotoğraf Yükleme

  1. Bilgisayarda tarayıcı kullanark fotoğraf yüklemek için öncelikle instagram.com adresine girip, hesabınıza giriş yapın.
  2. Web sitesine girdikten sonra klavyeden Ctrl + Shift + C kısayolunu kullanarak, Chrome’un Geliştirici Araçları özelliğini açın ve açılan ekranın sol üst tarafında Ok ikonunun sağındaki telefon ikonuna (ya da Ctrl + Shift + M tuşlarına) tıklayarak sayfayı mobil görünüme getirin. Bu özellik ile de sayfaya sanki telefondan bağlanmış gibi olursunuz ve telefon boyutlarında nasıl açılıyorsa o şekilde açılır tüm sayfa.
    Bilgisayardan Instagram'a Fotoğraf Yüklemek
  3. Chrome’un geliştiric’lere dönük bu özelliği web yazılımcılara büyük kolaylık sağlıyor. Ama işimiz Instagram’a fotoğraf yüklemek olduğundan ekranın sol üst köşesindeki Ok işaretine ya da Ctrl + Shift + C tuşlarına basıyoruz. Böylece sayfayı dokunmatik ekran gibi kaydırabiliyoruz.
  4. Sayfayı bir kere yeniledikten sonra alt tarafta Instagram ikonlarını göreceğiz. Artı işareti olan ortadaki ikona tıklayalım ve bilgisayarımızdan, Instagram’a yüklemek istediğimiz fotoğrafı seçelim.
    Chrome ile Instagram'a Fotoğraf Yüklemek
  5. Fotoğrafı seçtikten sonrası mobil Instagram’da fotoğraf paylaşırmış gibi. Ama boyutlandırma seçenekleri var, geniş fotoğraf veya kare olarak seçim yapma, kadraj ayarlama özellikleri bulunuyor. Filtreleri ayarlayıp, açıklama, lokasyon ve etiketleme bilgilerini de girdikten sonra paylaşım yapabiliriz.

Masaüstünde, Gramblr gibi güvenilir olmayan bazı uygulamalarla fotoğraf paylaşmaktan uzak durun. Para karşılığı sahte (fake) beğeni ve takipçi satın almanızı sağlayan bu uygulamaların bazıları otomatik takipçi ve beğeni özelliklerini de kullanarak hesabınızı rezil edebilir. En temizi Instagram’ın kendi sitesini kullanmak. Instagram’a masaüstü tarayıcıdan programsız fotoğraf yüklemek ve paylaşmak için yapmanız gerekenler bunlar. Chrome’da olduğu gibi diğer tarayıcılarla da, ekstra bir programa ihtiyaç duymadan, benzer şekilde paylaşım yapabilirsiniz.