Arka Planı Bulanık Fotoğraf Nasıl Çekilir?

YouTube'ta Takip Et →

Fotoğraf çekimlerinde arka planı bulanıklaştırma, flulaştırma nasıl yapılır, arka planı bulanık fotoğraf çekmek için hangi şartlar gereklidir? Biraz bunlar üzerinde duralım.

Diyafram Değeri

En önemli etken diyafram değeri. Lensin kalitesini, pahasını belirleyen etkenlerden biri olan diyafram açıklığı ne kadar açık olabiliyorsa, sayı olarak ne kadar sıfıra yakınsa arka planı bulanıklaştırma etkisi o derece artar. f4 diyaframa sahip bir lensin aldığı alan derinliği etkisi ile f1.2 diyafram açıklığına sahip bir lensin aldığı etki arasında çok fark vardır.

Lensin Türü

Alan derinliğini etki eden bir başka unsur ise lensin milimetre değeri. Özellikle geniş açıya göre tele objektiflerde görebileceğimiz türden bir etki bu. Bir fotoğraf makinesinde tüm değerlerin eşit olduğunu farz ederek düşünürsek, 30mm ile çekilen bir fotoğrafın alan derinliği, 200mm ile çekilen bir fotoğrafın alan derinliğinden daha düşük olur. Tele objektifle çekim yapılan kuş fotoğrafçılığında arka plandaki alan derinliğinin çok fazla olmasının nedeni bu.

Objenin Lense Yakınlığı

Ana objenin lense yakınlığı da alan derinliğini etkileyen faktörler arasında. Makro lenslerle yapılan çekimlerde çiçek, böcek gibi objeleri lense yakınlaştırmamız gerektiği için, diyafram değeri yüksek olsa bile arkası flu olarak görünür.