Wordpress’te Arama ve Değiştirme

Wordpress’te Arama ve Değiştirme

Wordpress, sürekli kendini güncelleyen bir sistem. Siz de Wordpress alt yapısını kullanarak portfolyo sitesi, firma sitesi ya da blog açtıysanız sizin de kendinizi sürekli güncellemeniz gerekir. Bazen öyle bir kolaylık öğreniyorsunuz ki, tüm içeriklerde o değişikliği yapmanız gerekiyor.

Basit bir örnek vermek gerekirse, içeriklerinizde imajları img class=”ornek” olarak giriyor olun. 5000 yazı sonra imajınızın class’ına yeni bir class daha eklemeniz gerekti ve img class=”ornek row” olarak değiştirmek istiyorsunuz. İşte bu tip durumlar veritabanında bazı işlemler yaparak toplu bir değişim yapmanız gerekir.

MySQL Phpmyadmin’de Bul Değiştir İşlemi

phpMyAdmin’de değiştirmek istediğiniz kelimeleri ya da sözdizimlerini SQL komutuyla kolayca değiştirebilirsiniz. phpMyAdmin’e giriş yapın ve veritabanınızı seçin. Ardından yukarıdaki sekmelerden SQL sekmesini açın.

UPDATE tablo SET sütun = replace(sütun,"önce","sonra");

Temel kod yapısı bu şekilde. tablo ve sütun yerine, değiştirmek istediğiniz kelimenin bulunduğu tablo ve sütunu yazın. önce kelimesi yerine bulmak istediğiniz kelimeyi, sonra kelimesi yerine de bulunan kelimenin hangi kelimeyle değiştirileceğini belirtin. Genel olarak bu işleme Mysql Find Replace deniyor.

Aşağıda, Wordpress’in wp_posts tablosunda, post_content sütunundaki localhost kelimesini sanagrafi.com ile değiştirebileceğiniz örnek kod dizimi bulunmaktadır.

UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content,"localhost","sanagrafi.com")

Wordpress’te Eklenti Kullanarak Ara ve Değiştir

Veritabanı ile, phpmyadmin ile uğraşmak istemiyorsanı Wordpress’e ekleyeceğiniz bir eklenti ile de database üzerinde ara bul değiştir işlemleri yapmanız mümkün. Search & Replace eklentisi bunun için harika bir eklenti. Adım adım veritabanında yukarıdaki örneği baz alarak nasıl değişiklik yapacağımızı göstereyim.

  1. Eklentiyi kurduktan sonra Tools > Search & Replace sayfasını açalım.
  2. Yukarıda Search & Replace sekmesine tıklayalım.
  3. Örneğe göre hareket edecek olursak Search for yazılı kısma img class=”ornek” yazalım.
  4. Replace with alanına da değiştirilmesini istediğimiz kelimeleri yazalım. img class=”ornek row”
  5. Select tables alanında değişikliği yapmak istediğimiz table’ı seçelim. Wordpress içerikleri wp_posts altında yer alır.
  6. Dry Run, önizleme mantığındadır. Değişiklik yapmadan nelerin değiştirileceğini kontrol etmenize yarar. Neyin ne olduğu önce kontrol etmekte fayda var.
  7. Değiştirme işlemlerini gerçekleştirmek için önce Dry Run seçeneğinin işaretini kaldırıyoruz. Altındaki Export SQL file or write changes to DB seçeneği aktif oluyor. Save changes to Database seçeneğini seçip Do Search & Replace butonuna bastığımızda değişiklikler gerçekleşmeye başlar.

Bu işlemleri yapmadan önce herhangi bir dikkatsizlik ya da sıkıntı sonucu yaşanan kayıpları önlemek için veritabanınızın yedeğini mutlaka alın. Bunun için Wordpress Veritabanı Yedekleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Popular Tutorials

VS Code Snippet Kullanımı

Snippet, vaktimizi daha verimli kullanabilmek için kullanılan kısa kodlardır. Bu yöntemle WordPress’deki…

Wordpress Çoklu Dil Seçenekli Site Nasıl Yapılır?

Çoklu dil seçeneklerine sahip web siteleri genellikle firma siteleri veya ajans siteleri…

Wordpress Site Sıfırlama ve Resetleme Nasıl Yapılır?

Wordpress geliştiricisiyseniz her seferinde WordPress kurmak yerine, Wordpress’i sıfırlamak veya resetlemekle orijinal…

Görsellerin Genişlik ve Yükseklik Değerlerini Silme

Wordpress’in medya kütüphanesini kullanarak bir imaj eklemek istediğinizde, sistem otomatik olarak imajın…

Wordpress’te Font Awesome İkonları Nasıl Kullanılır?

Web sitenizi hazırlarken ikonlarla canlılık katmak isterseniz, ikonları imaj olarak sitenize yüklemenin…

Wordpress FTP ile Manuel Güncelleme

FTP ile Wordpress manuel güncelleme işlemi nasıl yapılır? Güncel Wordpress dosyaları FTP’ye nasıl yüklenir? Wordpress veritabanını güncellemenin yolları nelerdir?