AliExpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

AliExpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır?

AliExpress dönemin ucuz yollu alışveriş sitelerinden biri. Merkezi Çin’de bulunan ve birçok ürünü dünyanın birçok noktasına ulaştırabilen bir sisteme sahipler. Türkiye’deki ürünlerin dolarla bağlantılı olarak pahalı olması, insanları yurtdışından alışveriş yapmaya zorluyor. Özellikle Amazon gibi web sitelerinden ucuza alışveriş yapabilmek için Amerika’ya gidecek kişileri bile arayabiliyoruz. AliExpress bu noktada imdadımıza yetişiyor ve Amazon kadar geniş çaplı olmasa bile yurtdışından alışveriş imkanı sunuyor.

Basit bir aparat için burada 40TL vereceğimize, AliExpress’te birkaç TL’ye almak mümkün olabiliyor. Drone malzemeler, kamera ve GoPro aksesuarları gibi basit şeyleri rahatlıkla bulabiliyorsunuz. AliExpress’te ürünler Türkiye’ye oranla 2,3 katı daha ucuza sattığı bile görülebiliyor. Çok denk geldim, Türkiye’de 60TL’ye satılan bir ürünün aynısının AliExpress’te birkaç dolara satıldığına. Ama bazı ürünler de Türkiye’de daha hesaplı ya da beklemeye değmeyecek derecede farklı olabiliyor. Bir ürün almaya karar verirken ürünü önce gerçekten AliExpress’ten alıp almayacağınıza karar vermeniz lazım. Peki AliExpress güvenli mi? AliExpress’ten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler?

AliExpress’te hesap nasıl açılır?

Alışverişe geçmeden önce siteye kayıt olmanızı öneriyorum. Uzun uzun form doldurmanıza gerek yok, Gmail ya da Facebook hesabınızla giriş yapmanız da yeterli.

Aliexpress Giris Paneli

AliExpress’te alışveriş güvenli mi?

Ne alacağınıza karar verdiyseniz, sonraki aşama kimden satın alacağınız. AliExpress’te aynı ürünü birkaç farklı fiyatla görebilirsiniz. Ucuz olan ya da pahalı olanı almak gerekir diye bir kriter yok. Bu noktada satıcıları kontrol etmek, puan sistemini ve yorumları incelemek gerekiyor. Ürünün ve satıcının puanı düşük olmayanlara odaklanmak gerekiyor. Ayrıca ücretsiz sevkiyat olan seçenekleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. Neden 2 dolar kargo ücreti ödeyesiniz ki. Hatta DHL gibi kargo firmalarını tercih ederseniz çift rakamlı kargo ücretleri bile ödeyebilirsiniz. O nedenle Free Shipping ve China Post, AliExpress Standart Shipping gibi devlet firmalarını seçerek ücretsiz gönderim sağlayabilirsiniz.

Örneğin aşağıdaki Drone Landing Pad adında bir ürün. Free Shipping yazıyor olması, ürünün Türkiye’ye ücretsiz gönderileceği anlamına geliyor. Ürünün puanı da yüksek. 100 kişi oylamış ve 5.0 puan almış. Bu üründen 141 sipariş verilmiş. Ürün güzel, peki ya satıcı? Satıcının puanını da yukarıda görebiliyoruz. 98,2% ile gayet yüksek ve memnun edici bir puanı var. Bu ürün bu satıcıdan alınır. AliExpress’ten alışveriş yapmadan önce satıcının, ürünün puanları, kullanıcı yorumlarını ve kullanıcılar tarafından gönderilen fotoğrafları inceleyin.

Aliexpress Alisveris Yontemi Guvenilir

Ürüne ve kimden alacağınıza karar verdikten sonra Sepete Ekle veya Satın Al butonlarını kullanarak sonraki aşamaya geçebiliriz. Türkçe karakterleri kullanmadan kargonuzun teslim edileceği adres bilgilerini girin. AliExpress’te kredi kartı ile ödeme yapmak bizim için en uygun seçenek. Kredi kartı bilgilerini vermek istemezseniz sanal kredi kartı oluşturarak da alışverişinizi tamamlayabilirsiniz tabii. Yapılan ödemeler bir havuz sisteminde tutuluyor. Siz belli bir süre içinde onay vermedikçe, ödemeler karşı tarafa ulaşmıyor. Bu da ürünlerle ilgili bir sorun olduğunda hakkınızı savunabileceğiniz anlamına geliyor.

AliExpress kargo ücreti ne kadar?

AliExpress’te hızlı kargolar çoğunlukla ürünlerden fazla fiyata sahip. Türkiye’ye ürün gönderirken ücretsiz kargo seçeneğini seçiyoruz. Kargo süreleri bazen 20 gün, bazen 60 gün olabiliyor. Ürünün bilgisinde teslimat süresinde yaklaşık olarak kaç gün sonra elinize ulaşacağını görebiliyorsunuz. Kargolar Çin’den çıktıktan sonra Türkiye’den size PTT yoluyla ulaşıyor. Sipariş verdiğiniz ürünleri, siparişten sonraki birkaç gün içinde girilen takip numarasıyla yine AliExpress üzerindeki Siparişlerim (My Orders) sayfasından takip edebiliyorsunuz. O anda nerede olduğunu AliExpress size güzel bir şekide sunuyor. Düşük ücretli siparişlerde satıcı kargo takibi numarası girmeyebilir, aklınızda bulunsun.

AliExpress’ten yapacağınız alışverişlerinizde kargo ücreti sizin seçiminize bağlı. DHL, Fedex, TNT, UPS gibi kargo firmaları ile alışveriş yaparsanız yüksek meblağlar ödemeniz gerekir. Ancak bu firmalar ürünleri 1 hafta ile 3 hafta arasında bir sürede teslim edebiliyorlar. Bu kargo firmalarını seçtiğimizde ürünlerin toplam maliyetleri yurt içinde yapacağımız alışverişlerden daha pahalıya geldiği için bu kargo firmalarını tercih etmiyoruz.

Aliexpress Alisveris Kargo Firmalari

Bizim tercihimiz ücretsiz veya düşük maliyetil kargo firmaları. AliExpress üzerinden sipariş verdiğinizde Çin’in kargo firması olan China Post tarafından taşınır ürünler. Özellikle küçük çapta ürünler Ordinary Small Packet Plus kargo türünde ücretsiz taşınırlar. Teslimat süresi genellikle 14 gün ile 60 gün arasında bir süreye sahip. Yukarıdaki görselde ürünün AliExpress Standart Shipping ile taşınıp 20-31 gün arasında teslim edileceğini görebilirsiniz. Üstelik Tracking Information sütunundaki Available yazısı, bu kargonun takip numarasının olabileceğini gösteriyor. Bazı kargo firmaları takip numarası vermedikleri için takip konusunda sıkıntı çıkabiliyor. Buna dikkat etmek lazım.

AliExpress kargo takibi nasıl yapılır?

AliExpress’te Siparişlerim sayfasında ürünün sağ tarafında Track Order butonuna tıklayın. Açılan sayfada kargonuzun ne durumda olduğunu görebiliyorsunuz. Tracking Number‘ı kullanarak farklı sitelerde de kargo takibi yapmanız mümkün, ama AliExpress’in kendi sitesinde bu iş gayet düzenli işliyor.

Aliexpress Kargo Takip

Türkiye’de kargo takibi nasıl yapılır? Ürünler Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra PTT Gönder Takip sayfasından kargonuzu takip edebilirsiniz.

AliExpress gümrük vergisi sorunu

AliExpress’ten ya da yurt dışında başka bir firmadan satın aldığınız ürünlerde gümrüğe takılmamak için bilmeniz gereken bazı şeyler var. Ürünler Türkiye’ye ulaştığında gümrük kontrolünden geçer ve bazı şartlara sahip olmayan ve gümrük limitini aşan ürünlerin teslimi için ek yasal vergi ödemek gerekir.

2019 yılı gümrük sınırı kaç dolar? 2016 yılında gümrük sınırı yüksekti, ancak bu snır her sene düşürüldü ve 2018 yılında AliExpress gümrük limiti 22€ (27$) olarak belirlenmişti.

2019 Güncelleme: 2019 yılında gelen yeni bir karar ile 22€’luk gümlük muafiyeti kaldırıldı. Bu durumda ne kadarlık sipariş verirseniz verin, ürün AB ülkelerinden geliyorsa %18, diğer ülkelerden geliyorsa %20 gümrük vergisi ödemek gerekiyor. Yurt dışından yaptığınız alışverişlerde, ürünler Özel Tüketim Vergisi kanununun kapsamına giriyorsa da ek olarak %20  ÖTV ödemek gerekecek. Ürünün ÖTV’ye tabi olup olmadığını öğrenmek için de paketi açacakları için 5,20TL gümrük sunum ücreti de ödemek gerekecek. Gümrük memurunun şüphesi yüzünden postanızın açılma ücreti bu. Bu güncelleme ile birlikte yurt dışından alışveriş artık eskisi gibi rağbet görmeyeceğe benziyor.

Ürünü teslim aldım, peki ya sonra?

Ürün istediğiniz gibiyse: Ürün elinize ulaştıktan sonra Siparişlerim sayfasına gidip Confirm Goods Received butonuna tıklayın ve ardından yorum bırakın. Ürününüzü aldıktan sonra mutlaka ürün ile ilgili puanlamanızı ve yorumunuzu yapın ki, sizin diğer kullanıcıların yorumlarını okuduğunuz gibi onlar da sizin yorumlarınızı okuyarak ürün hakkında bilgilensin. Çünkü yaptığınız yorumlar siteye katkı sağlamakla ve diğer kullanıcılara yol göstermekle kalmaz, aynı zamanda sizin değerinizi de artırır. Bu değerin artması, satıcıların gözünde de sizi değerli olmanızı sağlar.

Ürün istediğiniz gibi değilse: AliExpress’te elinize geçen ürün hakkında bir sıkıntı olabilir. Ürün istediğiniz gibi elinize geçmemiş olabilir, bu tip durumlarda Dispute, Türkçe anlamıyla aldığınız üründen memnun olmadığınızı ifade eden bir itirazda bulunabiliyorsunuz. İtiraz ettikten sonra para iadesi yapabiliyorlar, yeni ürün de yollayabiliyorlar, artık bu durum satıcı ile ilgili şansınıza kalıyor. Alışveriş yaparken değerleri yüksek satıcıları seçmenizin nedeni biraz da bu tip sorunların üstesinden gelebilmek, kendinize muhatap bulabilmek.

Bunun için Siparişlerim sayfasından ulaşabileceğiniz ürün detay sayfasının en altında mesaj yazabileceğiniz ve görsel ekleyebileceğiniz bir form bulunuyor. Bu forma ürün ile ilgili sıkıntınızı ayrıntılı olarak yazın ve fotoğraflarla destekleyin. Mesaj ilgililere ulaşacak ve eğer iyi bir satıcıysa sizi memnun etmek için elinden geleni yapacaktır. Umarım bu bilgiler AliExpress’ten alışveriş yapmak isteyenler için faydalı bir yazı olmuştur.

Popular Tutorials

Blog Yazarak Binlerce Lira Kazanın
Blog Yazarak Binlerce Lira Kazanın

Blog yazarak para kazanmak mümkün. Öncelikle bir blogunuzun olması gerekiyor ve bu…

Windows’da DNS Ayarlarını Değiştirme
Windows’da DNS Ayarlarını Değiştirme

İnternet bağlantısı yavaşsa ve hızlandırmak için yol yordam arıyorsanız bilgisayarın DNS ayarlarını…

Web Sitenizi ve Site Haritasını Google’a Ekleyin
Web Sitenizi ve Site Haritasını Google’a Ekleyin

Google’ın web sitenizi tanımasını ve sayfalarınızı indekslemesini sağlamak için bir uygulaması bulunuyor….

Htaccess ile Resimlerin Çalınmasını Engelleme

Hotlink koruması ile web sitesindeki resimlerin çalınması nasıl engellenir? Hotlink protection cpanel üzerinden nasıl etkinleştirilir? Htaccess kullanarak resim çalınmasını engellemenin yolları nelerdir?

Google Keep ile Fotoğrafları Yazıya Dönüştürmek
Google Keep ile Fotoğrafları Yazıya Dönüştürmek

Google Keep en çok kullandığımız not alma uygulamaları arasındadır. Günden güne kendini…

En İyi Ücretsiz Video Siteleri
En İyi Ücretsiz Video Siteleri

Video projelerinizde, sosyal medyada video içerikli görüntüler oluştururken ya da sunumlarınızda videolara…