Pikselleşen Bulanıklaşan Vektör Dosyalarını Keskinleştirme

After Effects’te vektörel bir dosya import ettiğinizde ve bu dosyayı Scale aracılığıyla büyüttüğünüzde, dosya vektörel olduğu için büyümeden olumsuz olarak etkilenmemesini bekleriz. Ancak dosyayı büyüttüğüzde vektör olmayan bir dosya gibi pikselleşme ve bulanıklaşma görünüyorsa. çözümü bu videoda.

Vektör olarak çalıştığımız herhangi bir çalışmayı, Illustrator’dan export ettiğimiz herhangi bir vektör dosyasını After Effects’e import ediyorum. Burada görüldüğü üzere tek bir illüstratör dosyasını farklı formatlarda kaydettim. AI olarak, EPS olarak ve PDF olarak dosyaları export ettim ve bu dosyalar üzerinde vektör çalışmasının nasıl düzgün çalışılabileceğini göstereceğim. Bunlardan bir tanesini örnek olarak sahneye ekleyelim. Mesela AI dosyasını sahneye sürüklüyorum.

Bu bir Facebook ikonu ve ben bu ikon üzerinde düzenleme yapmak istediğimde, mesela görselin orijinali bu. Biraz küçük bir dosya ve ben bu görseli büyüttüğümde bakalım nasıl görünecek? Büyütmeden önce bu sahneyi Fit olarak düzenliyorum ki ekranın tamamını rahatlıkla görelim. Öncelikle klavyeden S harfine basıyorum. S harfine bastığımda, buradaki Transform seçeneklerinden Scale’i açacak sadece. Böylece diğer Position, Anchor Point, Rotation gibi diğer transform özellikleri görünmemiş olacak.

S harfi büyütmek demek After Effects’te ve sağdaki değerlerle oynayarak bu katman üzerinde büyütme veya küçültme yapabiliyorum. Değeri sağa doğru sürüklediğimde büyütecek ve büyüttüğümde Facebook ikonunda çeşitli bozulmalar olacak. Şu anda Facebook ikonu sanki bir JPG görselmiş gibi, PNG göstermiş gibi muamele gösteriyor. Ama bu bir vektör dosyası, biz bunu biliyoruz ve ne kadar büyütürsek büyütelim vektör dosyalarının kenarlarında herhangi bir bozulma olmadığını da biliyoruz. Facebook ikonunu bu şekilde kullandığımızda tabii ki hoş bir görüntü değil ve aynı zamanda böyle bir büyükten küçüğe gelme animasyonu vermek istediğimizde kötü bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Bu bir vektör dosyası olduğu için şuradaki seçenekler arasında belki dikkatinizi çekmemiştir, vektör dosyaları için, vektör dosyalarını düzenli bir şekilde büyütüp küçültebilmek için bir ikon bulunuyor, bir seçenek bulunuyor. Şuradaki sütunun altında karşılık gelen seçeneğe tıkladığınız takdirde ki şu anda tıklıyorum. Tıkladım ve o vektör dosyasını gerçekten vektör dosyasıymış gibi göstermeye başlayacak. After Effects’te vektör dosyalarını bu şekilde vektör dosyaları olarak gösteriyoruz.

Peki bu diğerleri için de çalışıyor mu? Tabii ki çalışıyor. Buraya eklediğiniz ve vektör olduğunu bildiğiniz her dosya için aynı işlemi kullanabilirsiniz. Bunu siliyorum ve EPS dosyasını buraya aktarıyorum. Az önce yaptığımız işlemleri tekrar yapacağım. Bunu büyütüyorum. Ve hızlı bir şekilde bu ikona tıkladığınız zaman tam ekranda baktığımızda dahi düzgün bir şekilde göründüğünü görebiliyorum.

Hafif kırıklıklar olduğunu görebiliyorsanız burada, bu muhtemelen ekranın çözünürlüğü ile alakalı. Şuradaki kısmı Third yerine, şu an Third olarak kalmış, Full olarak değiştirirsem buranın da mükemmel bir şekilde düzeldiğini görebiliriz. Quarter olsaydı biraz daha bozulmalar, pikselleşmeler görünebilirdi. Buradaki seçenekler ekranı daha hızlı render etmesi açısından. Bu seçeneği Full olarak değiştirdiğimde, tam olarak istediğim şekilde görebiliyorum.

EPS’yi de silip bu sefer PDF’i buraya aktarıyorum. PDF’i aktardığımda yakınlaştırıyorum ve aynı ikona tekrar tıklıyorum. Gördüğünüz gibi ne kadar büyütürsek büyütelim herhangi bir problem görünmüyor.

Illustrator dosyasından buraya aktarmanız gereken bir dosya olduğunda ve burada kullanmanız gereken bir grafik olduğunda genellikle AI uzantılı dosyaları tercih ediyorum. Zaten AI direkt olarak Adobe’nin zincir programlarından biri. Birbirleriyle entegre çalışabilen zincir programlarından biri olduğu için Illustrator, AI uzantılı dosyalarda da herhangi bir problem çıkarmıyor. Bu derste After Effects’te vektör dosyalarını kullanabilmeyi ve büyüttünüzde herhangi bir pikselleşme sorunu olmaması için neler yapılması gerektiğini göstermeye çalıştım.

Popular Eğitimler

After Effects Dijital Arka Plan Efekti
After Effects Dijital Arka Plan Efekti

Eklenti kullanmadan, sadece After Effects’in içerisindeki efektleri kullanarak, dijital bir arka planın…

Caddede İlerleyen Araba Animasyonu
Caddede İlerleyen Araba Animasyonu

Bu derste After Effects‘te parallax efekti ile ilgili bir çalışma yapacağız. Ana…

After Effects ile Kolay Yoldan El Yazısı Efekti Animasyonu
After Effects ile Kolay Yoldan El Yazısı Efekti Animasyonu

Adobe After Effects programını kullanarak görüntülerinizin üzerine el yazısı efekti ile yazı…

After Effects Hız Efekti Nasıl Yapılır?
After Effects Hız Efekti Nasıl Yapılır?

After Effects ile hareketli hızlı çizgi animasyonu, ilerleme animasyonu nasıl yapılır? Hız…

Pikselleşen Bulanıklaşan Vektör Dosyalarını Keskinleştirme
Pikselleşen Bulanıklaşan Vektör Dosyalarını Keskinleştirme

After Effects’te vektörel bir dosya import ettiğinizde ve bu dosyayı Scale aracılığıyla…

After Effects ile Keyframe Kullanmadan Otomatik Fade In ve Fade Out Efekti
After Effects ile Keyframe Kullanmadan Otomatik Fade In ve Fade Out Efekti

After Effects’te Fade In ve Fade Out efektlerini vermek için Opacity’yi kullanıyorsanız…