After Effects Etkileyici Audio Spectrum Yapımı

After Effects derslerinde bugün, eklenti kullanmadan ses spektrumu (audio spectrum) efekti nasıl yapılır? Yeni başlayanlar için ses görselleştirme, hareketli ses çubukları efekti, müzik videosu (audio visualizer) yapımı ve arka plan ekleme konularına değiniyorum.

Ses Spektrumu için Çalışma Alanının Hazırlanması

Öncelikle sahneye müziğimizi ekliyoruz. Bu müziği Youtube’un ses kütüphanesinden aldım. Sonra da yeni bir kompozisyon oluşturalım. Her zaman yaptığımız gibi 1920 x 1080px ebatlarında 30 saniyelik, arka planı siyah olan bir kompozisyon oluşturdum. Sonra da az önce eklediğim ses dosyasını, sekansın içerisine sürüklüyorum. Klavyeden L harfine basıyorum. Böylece ses dalgası özelliğini açıyoruz. Bunun okuna tıkladığımızda ise ses dalgalarının kendisini göreceğiz.

Şimdi de yeni bir Solid Layer oluşturacağız. Çünkü oluşturacağımız bu Audio Spectrum efektini bu solid üzerinden çözümleyeceğiz. Bu nedenle sekansın üzerine sağ tıklıyorum, New diyerek Solid seçeneğini seçiyorum. Make Comp Size butonuna tıklayarak, tam olarak az önce oluşturduğumuz sekansın boyutunda olmasını sağlayabiliriz. İsim olarak da Audio Spectrum veriyorum ve Okay butonuna tıklıyorum.

Audio Spectrum Üçgen Formu Belirleme

Audio Spectrum efektini çeşitli şekiller üzerine yapabilirsiniz. Ben size şimdi üçgen üzerinde nasıl yapılabileceğini göstereceğim. Ancak direkt olarak üçgen çizemiyoruz. Bunu dolaylı olarak yapacağız. Rectangle Tool’u alıyorum. Sahne üzerinde bu çizimi gerçekleştireceğim. Klavyeden shift tuşuna basarsınız eğer, tam kare çizersiniz. Bunlardan bir tanesini sildiğimizde üçgen elde edeceğiz. Pen Tool’un üzerine geliyorum ve Delete Vertex aracını seçiyorum. Şimdi çizdiğimiz bu diktörtgenin son alt köşesindeki, gerçi hangisi olduğu farketmez, noktaya tıklıyorum. Buna tıkladığım zaman oradaki noktayı siliyor. Dolayısıyla bu da bize bir üçgen oluşturuyor. Bunu tam olarak aşağı bakan bir üçgen yapmak istediğimiz için. Selection Tool‘u seçiyorum. Kısayolu V harfi ve noktaların üzerine iki kere tıklıyorum. İki kere tıkladığımda, tüm noktaları seçili hale getirecek ve klavyeden Shift tuşuna basarak döndürme işlemini yaptığımda, tam olarak aşağı bakan bir üçgen elde etmiş olacağım.

Önce soldaki noktayı seçiyorum. Sonra da sağdaki noktayı Shift tuşuna basarak seçiyorum. Böylece ikisini de seçmiş olacak. Klavyeden ok tuşlarıyla yukarı doğru hareket ettirdiğimde, tam bir üçgen formu elde etmiş olacağız. Üçgeni elde ettik. Bunun konumlandırmasını da yapalım. Align panelini kullanarak tam ortalanmasını sağlayabiliriz. Eğer sizde Align paneli yoksa, Window’un altındaki Align seçeneğiyle ulaşabilirsiniz.

Audio Spectrum’u İlişkilendirme

Şimdi Effects paneline geliyorum. Sizde bu yoksa eğer, Window’un altındaki Effects seçeneğinin işaretli olduğuna emin olun. Buraya Audio Spectrum yazıyorum. Bunu yazdığımda karşıma zaten Generate klasörü altında bir tane efekt çıkıyor. Bu efekti az önce oluşturduğumuz Solid katmanının üzerine sürüyorum. Oynattığımızda herhangi bir şey görmeyeceğiz şu anda, çünkü bu Audio Spectrum efektini herhangi bir müziğe entegre etmedik. Bu ilişkilendirmeyi yapabilmemiz için Effect Controls panelindeki Audio Layer, yani ses katmanı seçeneğini, eklediğimiz müzik dosyası olarak değiştirmemiz gerekiyor. Bunu seçtiğimde ve oynattığımda, ses dalgalarını burada göreceksiniz. Ve tabii ki bu gördüğünüz tek bir çizgi halinde olan dalga. Biz bunu üçgene empoze etmek istiyoruz. Dolayısıyla buradaki yol anlamına gelen path seçeneğini, None değerinden Mask 1 değerine çeviriyoruz. Mask 1 de az önce oluşturduğumuz üçgene, otomatik olarak verilen Maske ismi. Bunu seçtiğimde ve oynattığımda, üçgen ile ilişkilendirilmiş oluyoruz.

Gördüğünüz gibi bunu seçerek oluşturduğumuz üçgen formunu müzikle ilişkilendirilmiş oluyoruz. Şimdi bu değerler üzerinde oynamalar yapabiliriz. Start Frequency olarak 1 seçeneğini seçiyorum. Bu arada buradaki üçgeni görmek istemezseniz Toggle Mask ikonuna tıklayarak, bu üçgenin görünmesini kapatabilirsiniz, bu şekilde ve sadece spektrum efektini göreceğiz.

Temel Ayarlar

End seçeneğini de biraz düşürmemiz gerekecek. Bunu 500’e kadar düşürelim ki, ses dalgalarını iyi bir biçimde görebilelim. Ne kadar düşürürseniz, ses dalgalarının birbirine yakınlığı o kadar artacaktır. Buna o kadar da gerek yok. Bu nedenle 500 ideal, 64 değerini de 100 olarak değiştirelim. Böylece aralarındaki çizgileri biraz daha görmüş olacağız. Eğer bu çizgilerin kalınlıklarını değiştirmek isterseniz, Tickness değerini değiştirebilirsiniz. Örneğin, 1 yaptığımda çok daha ince bir görünüm elde edeceğiz. 5 yaptığımda daha kalın bir görünüm elde edeceğiz. Şimdilik 2 olarak bırakalım ve Softness değerini de 0 olacak şekilde ayarlıyorum. Çizgileri çok daha net bir biçimde görebileceğiz. Renkleri beyaz yapalım. Daha sonra bu renkleri değiştirme imkanımız olacak. Ve burada önemli olan bir diğer seçenek de Side Options değeri. Sadece A’yı seçerseniz bir tarafından, yani iç tarafına bu spektrum efektini verecek. Sadece B’yi seçerseniz dış tarafına verecek. Her ikisini de seçerseniz, hem A’yı hem de B’yi seçerseniz, her iki tarafına da bu spektrum efektini vermiş olacak. Bunu kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Şu anda Side B olacak şekilde ayarlayalım. Şimdi bu Audio Spectrum efektini küçültüyorum ve Ctrl + D ile, Duplicate’in D’si, yani çoğaltmanın D harfi ile bir kopyasını oluşturuyorum. Şimdi de bu Display Options, yani spektrumun görünüm ayarlarını değiştireceğiz. Şu anda dijital kısmını görüyorsunuz. Bunu analog çizgiler olarak değiştirelim. Bunu değiştirdiğimde alttakinin yok olduğunu göreceksiniz. Ancak Composite on Original seçeneğini tıklarsanız eğer, hem arkadaki görüntüyü, arkadaki Audio Spectrum efektini, hem de az önce oluşturduğumuz çizgi efektini görmüş olacağız. Aynı anda görmüş olacağız. Bir önceki Composite on Original seçeneği de aktifleştirelim. Böylece üst üste binme sorununu ortadan kaldırmış olacağız. Hepsinin görünmesini sağlayacağız. Bu oluşturduğumuz Line, yani çizginin kalınlık değerini de buradan yine artırabiliriz veya azaltabiliriz. Şu anda 1 olarak değiştirelim.

Ve şimdi de tekrar bunu kapatıyorum. Ve Spektrum 3 olarak yeni bir kopyalama yapıp, Ctrl + D ile, bunu bu sefer Analog Lines‘dan, Analog Dots, yani noktalara çeviriyorum. Maximum Height kısmını burada 800 olarak değiştirelim ve buradaki noktaları daha iyi görebilmek için Tickness değerini 3 olarak değiştirelim. 800 fazla geldiyse bunu 600 olarak değiştirebiliriz. Sonra da Side A tarafı olacak şekilde ayarlayalım. Bunları kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Hatta bazılarını kullanmak istemeyebilirsiniz de. Bunları örnek olsun diye gösteriyorum.

Sağ alttaki bu efektin bir benzerini sol tarafa da uygulamak istiyorum. Dolayısıyla öncelikle bir Mirror efekti ekleyeceğiz. Mirror efektini Audio Spectrum katmanının üzerine sürüklüyorum. Sonra da buradaki değeri 180 olarak değiştiriyorum. 180 olarak değiştirdiğimde görünmeyecektir, çünkü bu merkez noktasını ortaya almam gerekiyor. Merkez noktasının üzerine tıklıyorum ve tam ortaya gelecek şekilde ayarlıyorum. 1920 x 1080px ebatlarında bir projemiz olduğu için, merkez noktasını direkt olarak sayı girerek de çözümleyebiliriz. Buraya 960 yazıyorum ve 540 yazıyorum. Böylece tam ortasına denk gelecek şekilde ayarlamış olduk. Şimdi klavyeden sıfır tuşuna basarak yaptığımız şeyin önizlemesini görebilirsiniz. Anlık olarak buradaki değerlerle oynayarak da bu düzenlemeleri tekrar tekrar kontrol edebilirsiniz.

Alternatif olarak bir stroke efekti de ekleyelim. Stroke efektini, Generate’in altındaki stroke efektini, Mirror’un üzerine sürüklüyorum. Böylece oluşturduğumuz bu maskenin bir border’ını da görmüş olacağız. Brush size’ı 1 olarak değiştirdiğimde, güzel bir etki alabiliriz. Veya bunu iki olarak değiştirelim. Dediğim gibi, bunu kendi tarzınıza göre düzenlemeniz gerekiyor. Stroke değerinin üçgenini de kapatalım. Şimdi de bölüm ikiye geçebiliriz. Arka plana geçebiliriz. Bunun için yeni bir arka plan oluşturmam gerekir. Sağ tıklıyorum, New diyerek, Solid Layer ile arka planı beyaz olacak şekilde, ismini de değiştirelim, background diyorum ve Ok butonuna tıklıyorum.

Audio Spectrum’da Arka Plan Efekti

Şimdi bu arka planı, Star Burst efektiyle yapacağız. Dolayısıyla efektler kısmına Star Burst yazıyorum ve Simulation kategorisinin altındaki Star Burst efektini arka planın üzerine sürüklüyorum. Bu sahneyi oynattığımda, noktaların size doğru geldiğini göreceksiniz. Bunu tam tersine çevirmemiz için Speed kısmını -1 olarak değiştiriyorum. Böylece noktalar ileri doğru gitmiş olacak. Grid Spacing ve Size değerlerini, 20 olarak değiştiriyorum. Bu şekilde bir etki göreceğiz. Ve bir de yeni bir efekt ekleyelim. Radial Fast Blur efektini ekleyelim. Bu efekti arka plan katmanının üzerine sürüklüyorum.

Audio Spectrum’a Glow Efekti

Glow efekti eklediğimizde bu animasyonun sonuna gelebiliriz. Eğer buradaki yıldızlar çok fazla görünüyorsa, Scatter değerini biraz daha artırabilirsiniz 300 gibi. Çok daha az bir yıldız görünümü elde etmiş olacaksınız. Şu anda üçgenin üst tarafındaki Audio Spectrum efektini görmüyoruz. Bunu da görebilmemiz için Audio Spectrum katmanının üzerine tıklayarak yani Audio Spectrum katmanının seçerek, klavyeden M harfine basıyorum. M harfine bastığımda Mask 1’i göreceğiz. Yanındaki Add seçeneğini None olarak değiştirdiğimde, üstteki Audio Spectrum efektinin de görünür olduğunu göreceksiniz. Şimdi de Glow efektini ekleyelim. Arama kutusuna Glow yazıyorum. Stylize’ın altındaki Glow seçeneğini Audio Spectrum’un üzerine sürüklüyorum. Öncelikle Treshold değerinin %20 olarak değiştirelim. Bu katmanları da çoğaltarak daha geniş bir Glow efekti oluşturmaya çalışacağız. Ctrl + D ile bunu kopyalıyorum ve Radius değerini 100 olarak değiştiriyorum. Intensity değerini yani yoğunluk değerini de 0.5 olarak değiştiriyorum. Glow efektini tekrar kopyalıyorum ve Radius değerini 300 olarak değiştiriyorum. Glow efektini kapatıyorum.

Renk Değişimi

Şimdi güzel bir renk oluşturmak için Adjustment Layer ekleyelim, sağ tıklıyorum, New diyerek Adjustment Layer seçeneğini seçiyorum. Klavyeden Enter tuşuna basarak bunun ismini Color olarak değiştiriyorum. Ve efektler panelindeki arama kutusuna Curves yazıyorum. Bu efekti oluşturduğumuz Adjustment Layer’ın üzerine sürükleyebiliriz. Buradaki seçenekleri kurcalayarak, kendi renginizi oluşturabilirsiniz. Örneğin kırmızıya tıklıyorum ve kırmızı çubuğu şu şekilde kaydırıyorum. Yeşili tıklarsam ve yeşil üzerinde düzenleme yaparsam, bu şekilde renkleri değiştirebiliyorum. Mavi ile de başka renkler oluşturabiliyorum. Zaten renkler RGB’den oluştuğu için, istediğiniz rengi bu şekilde oluşturabiliyorsunuz.

Dinamik Renkler İçin Küçük Bir Ayar

Renklerin daha dinamik görünmesini sağlamak için de File‘ın altındaki Project Settings seçeneğine geliyorum. Color seçeneğini 8 bitten 16 bite değiştiriyorum. Ok butonuna tıklayarak renkleri daha da canlılaştırabilirsiniz. Sonra da timeline çizgisini başa alarak ve 0’a basarak, render edilmesini sağlayabilirsiniz. Başlangıçta, bu Preview Render alırken, ses dosyamızda bir yavaşlama olabilir. Adı üstünde önizleme render’ı alıyordur. Bunu render aldığınızda daha normal bir şekilde göreceksiniz ve duyacaksınız.

Popular Eğitimler

After Effects ile Artan Sayı Animasyonu (Sayı Sayacı)
After Effects ile Artan Sayı Animasyonu (Sayı Sayacı)

After Effects ile artan sayı animasyonu, belirlediğiniz bir sayıdan başka bir sayıya,…

After Effects Çizgi Animasyonu ile Yazı Efekti
After Effects Çizgi Animasyonu ile Yazı Efekti

After Effects yazı animasyonlarında kullanılan bir efekti gösteriyorum. Çizgilerden harf ve kelimeyi…

Sıfırdan Adobe After Effects Dersleri Ücretsiz Başlangıç Eğitimi
Sıfırdan Adobe After Effects Dersleri Ücretsiz Başlangıç Eğitimi

After Effects ve Premiere programlarından hangisinin kullanılması gerektiği çok arada kalınan, çok…

Pikselleşen Bulanıklaşan Vektör Dosyalarını Keskinleştirme
Pikselleşen Bulanıklaşan Vektör Dosyalarını Keskinleştirme

After Effects’te vektörel bir dosya import ettiğinizde ve bu dosyayı Scale aracılığıyla…

After Effects Hız Efekti Nasıl Yapılır?
After Effects Hız Efekti Nasıl Yapılır?

After Effects ile hareketli hızlı çizgi animasyonu, ilerleme animasyonu nasıl yapılır? Hız…

After Effects ile Keyframe Kullanmadan Otomatik Fade In ve Fade Out Efekti
After Effects ile Keyframe Kullanmadan Otomatik Fade In ve Fade Out Efekti

After Effects’te Fade In ve Fade Out efektlerini vermek için Opacity’yi kullanıyorsanız…