After Effects ve Transparan Video Export

After Effects’te yazdığımız yazıları, arka planı transparan bir şekilde nasıl çıktılarını alırız ve bu videoları başka videolar üzerinde nasıl kullanılabilir hale getirebiliriz, bu videoda bunu göstereceğim.

After Effects’te bir görseli hareket ettirdiğinizde ya da hareketli bir yazı yazdığınızda onu başka görüntülerin üzerinde kullanmak için arkası transparan olarak Export etmek gerekiyor. Görüntülerin transparan olmasını sağlayan özellik Alpha’dır. Yani çıktı alırken RGB + Alpha olarak çıktı almamız gerekiyor. Ancak bu şekilde videoları başka görüntüler üzerinde kullanabiliyoruz. Eğer Alpha’yı kullanmazsanız, görüntünüzün arka planı komple siyah olarak görünecektir.

Videoyu Adobe Premiere’e aktaracağız ve başka bir programda nasıl kullanabiliriz, bunu da göstermiş olacağım. Şu anda arka planı siyah olarak görünüyor olabilir. Kompozisyon oluştururken After Effects’te, arka plan rengini belirleyebiliyorsunuz. Bu arka planda bir solid layer olduğu anlamına gelmiyor. Toggle Transparency Grid ikonuna tıklayarak arka planda gerçekten siyah renk mi var yoksa arka plan transparan mı, bunu görebiliyoruz. Bu ikona bastığımda arka planda kare görüntüler oluşuyorsa bu görüntünün transparan olduğu anlamına geliyor. Bu ikon aktifken veya pasifken render aldığınızda ikisi de aynı sonucu verecektir.

Şimdi render alma kısmına geçelim. Üstteki menüde Composition’ın altında Add to Render Queue seçeneği var. Buna tıkladığınızda render paneli açılacak ve bu panelde çeşitli ayarlar yapabileceksiniz. Tabii bu ayarları yaparken transparan olarak export etmek istediğimiz için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar olacak.

Output Module kısmına geliyorum, High Quality’ye tıklıyorum. Burada Video Output seçeneği aktif. Ve bu Video Output bölgesinin altında Channels diye bir alan göreceksiniz. RGB’nin üzerine tıklıyorum ve buradaki RGB + Alpha seçeneğini seçebilmemiz gerekiyor. Şimdi Quick Time üzerine tıklıyorum ve AVI’yi seçiyorum. AVI’yi seçtiğimde, RGB + Alpha’nın seçili olduğunu göreceksiniz. Bunu seçebiliyoruz, hatta tekrar Quick Time’ı seçtiğimde, bunun yine seçilebilir olduğunu göreceksiniz. Transparan render almak istiyorsak, RGB + Alpha’yı seçmemiz gerekiyor. Eğer Quick Time seçiliyse, Mov uzantılı çıktı alacak, AVI seçiliyse Avi uzantılı çıktı alacak. Ok butonuna tıklıyorum. Output To kısmında bu videoyu nereye kaydedeceğimi belirtiyorum ve hangi isimde kaydedeceğimi belirtiyorum. Render butonuna tıklıyorum ve kayıt işlemi başladı.

Şimdi Premiere’e geçeceğim ve bu videonun orada, başarılı bir şekilde kullanılabilir olup olmadığını görmek istiyorum. Premiere tarafına geçtim ve az önce kaydettiğimiz videoyu buraya import edeceğim. Videoyu buraya aktardım. Şimdi yeni bir sequence oluşturacağım, 1920 * 1080 ebatlarında olabilir ve arka plana da bir video ya da fotoğraf ekliyorum. İkisi de olabilir, ikisi de aynı mantıkta. Fotoğrafı buraya import ettim, buraya koyuyorum videoyu ve arka planı gerçekten transparan olarak export edip edemediğimizi kontrol edeceğiz. Ve gördüğünüz gibi arka planı siyah değil tamamen transparan bir şekilde export etmeyi başarmışız. Çok defa bahsettiğim gibi After Effects’te export ederken, RGB + Alpha seçeneğini mutlaka seçmemiz gerekiyor ki, bu şekilde başarılı bir sonuç elde edebilirim.

Bu videoda hazırladığımız animasyonların arka planları transparan olacak şekilde nasıl render alabileceğimizi gösterdim. Render aldığınız bu video dosyalarını hangi görüntünün üzerine aktarırsanız aktarın, hangi program üzerinde bu işlemi yaparsanız yapın, buradaki gibi transparan olarak görünecektir.

Popular Eğitimler

After Effects’te Bir Nesneyi Çizgi Doğrultusunda Hareket Ettirmek
After Effects’te Bir Nesneyi Çizgi Doğrultusunda Hareket Ettirmek

After Effects’te bir objeye, çizdiğiniz çizgi doğrultusunda hareket kazandırmak son derece kolay….

After Effects ile Rastgele Hareketler için Wiggle Expression Kullanımı
After Effects ile Rastgele Hareketler için Wiggle Expression Kullanımı

After Effects’te kıpır kıpır ifadesinin karşılığı olan Wiggle ile rastgele hareketler oluşturuyoruz….

After Effects Etkileyici Audio Spectrum Yapımı
After Effects Etkileyici Audio Spectrum Yapımı

After Effects derslerinde bugün, eklenti kullanmadan ses spektrumu (audio spectrum) efekti nasıl…

After Effects’te Zaman (Time) İfadesi ile Nesneleri Döndürmek
After Effects’te Zaman (Time) İfadesi ile Nesneleri Döndürmek

After Effects‘te yel değirmeni gibi nesneleri döndürmek için After Effects’in zaman fonksiyonunu…

Güvenlik Kamerası Görüntüsü / Gizli Kamera Efekti Nasıl Yapılır?
Güvenlik Kamerası Görüntüsü / Gizli Kamera Efekti Nasıl Yapılır?

Güvenlik kamerası görüntüleri elde etmek için gerçekten bir güvenlik kamerasına ihtiyacımız yok….

After Effects Dijital Arka Plan Efekti
After Effects Dijital Arka Plan Efekti

Eklenti kullanmadan, sadece After Effects’in içerisindeki efektleri kullanarak, dijital bir arka planın…