After Effects ve Müzikten Bağımsız Ses Dalgası Efekti Yapımı

Bu eğitimde After Effects ile basit bir ses dalgasının nasıl yapıldığını gösteriyorum. Bu ses dalgasını herhangi bir müzikle ilişkilendirmeyeceğiz, tamamen bağımsız, kendi halinde hareket eden bir ses dalgası yapacağız.

Yeni bir kompozisyon oluşturdum ve bu kompozisyonun üzerine bir dikdörtgen çiziyorum. Dikdörtgen çizdiğim zaman timeline’da yeni bir Shape Layer oluşuyor. Dikdörtgenin boyutunu ayarlayabiliriz. Bunun üzerinde daha sonra değişiklik yapabiliriz. Window’un altındaki Align panelini açalım. Hem dikeyde hem yatayda bu ortalamayı yapalım. Contents kısmının sağ tarafındaki Add ikonuna tıklayalım. Bu ikona tıkladığımızda, karşımıza gelecek olan seçenekler arasından Repeater‘ı eklemeniz gerekiyor. Repeater’ın özelliklerine bakalım. Ses dalgası dediğimiz şey üç çizgiden değil, daha fazla çizgiden oluştuğu için bunun çizgilerini artırmamız gerekiyor.

Repeater

Transform Repeater seçeneğini açalım, önce pozisyonu düzenleyelim. Yine ses dalgalarını düşünecek olursak, buradaki çizgilerin birbirlerine çok yakın olması gerekiyor. Bu nedenle X eksenindeki değeri sola doğru kaydırıyorum. Ne kadar yakın olacağına siz karar verin. Ben bu şekilde bırakmayı tercih ediyorum.

Ve bu dalgaların sayısını çoğaltmak için de Copy seçeneğini kullanacağız. Şu anda 3 tane görünüyor, burada 3 yazdığı için. Bunu 41 olarak değiştirelim. 41 yapmamın nedeni şu, birazdan Offset değerini değiştireceğiz ve bu sağa doğru giden çizgileri ortalayacağız. -20 yapıyorum, dolayısıyla -20 değer kadar sola kayacak. En ortada bir tane bizim oluşturduğumuz çizgi var. Sağ tarafında ve sol tarafında 20’şer tane çizgi olacak. Toplamda 41 adet çizgi olmuş oluyor. Bunun sayısını değiştirebilirsiniz. Örneğin 61 yaparak, bunu -30 yapabilirsiniz. Bu değerlerin mantığı bu şekilde. Ses dalgamızın sayısını yaptığımıza göre, bu Repeater kısmıyla işimiz bitti.

Wiggle Transform

Şimdi yeni bir efekt ekleyeceğiz, yeni bir özellik ekleyeceğiz. Bu da ses dalgalarının dikey olarak hareket etmesini sağlayacak olan Wiggle Transform seçeneği. Bu Wiggle Transform özelliğini açalım. Transform seçeneğini de açalım. Burada Scale değeri göreceksiniz. Buradaki link ikonunu kaldıralım ki sadece Y ekseninde müdahale edebilelim. Y ekseninde müdahale etmek istediğimizde, gördüğünüz gibi boyutları oynuyor, ama her birinin farklı boyutlarda oynamasını istiyoruz. Bu nedenle Wiggle’ı, Repeater’ın altına taşımam gerekiyor. Gördüğünüz gibi az önce yaptığımız düzenleme, Wiggle’ı Repeater’ın altına taşıdığım zaman aktifleşti, yani görünür oldu.

Şimdi tekrar üzerinde düzenleme yapabiliriz. Bir ses dalgasının her bir tanesinin ne kadar boyutta olacağını buradan belirliyoruz. Ve burada düzenleyebileceğiniz iki seçenek de şunlar, öncelikle Coralation değerini anlatayım. Bunu %100 yaptığımızda, gördüğünüz gibi her biri tek oynayacaktır. Bunu %50 yaparak daha farklı bir etki alırız. Düşürdüğümüzde de her birinin daha farklı, kendi içerisindeki gruplaşmanın etkisini buradan belirliyoruz. %0 yaptığımızda, her biri birbirinden farklı olacaktır. Tekrar ne olduğunu göstermek açısından %80 yapıyorum ve gördüğünüz gibi birbirlerinin etkisi altında olduğunu söyleyebilirim. Bunu kendinize göre ayarlayın. Şimdilik 60 yapalım, üstteki değer de bunun daha hızlı veya daha yavaş olmasını sağlıyor. Şu anda 2 değerini, ben 5 yaptığımda daha hızlı bir etki alacak. 10 yaptığımda çok daha hızlısını göreceğiz. 1 yaptığımda çok daha yavaşını göreceğiz. Bu ses dalgasının hareketlerindeki hızını da, bu şekilde ayarlıyoruz.

Herhangi bir Keyframe atamamıza gerek yok, zaten otomatik olarak bu özellikleri eklediğimizde oynatılacaklar. Space tuşuna basarak bunun oynamasını sağlayabiliriz. Peki bunun boyutunu nasıl ayarlayabiliyoruz? Bu özelliği kapatabilirim. Bizim ilk oluşturduğumuz dikdörtgen üzerinde düzenleme yaparsanız, otomatik olarak diğer özellikler de bu dikdörtgeni baz aldığı için, ona göre düzenlenecektir. Dolayısıyla, ben bunu küçülttüğümde, buradaki dikdörtgeni küçülttüğümde, buranın da küçüldüğünü görebiliyorum. Genişlettiğimde, çevresindeki ses dalgalarının da genişlediğini, daralttığımda, çevresindeki ses dalgalarının daraldığını da görebiliyorsunuz. Bunun boyutunu bu şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Dediğim gibi bunu küçültüp, Repeater sayısından, miktarından ayarlamanız mümkün. Eğer bunun rengini değiştirmek isterseniz de, şuradaki Fill değerinin üzerine tıklayarak, açılan renk panelinde bunun rengini değiştirebiliyorsunuz. Eğer buraya ulaşamazsınız veya herhangi bir problem çıkarsa, buradaki Rectangle değerinin içerisine girip, Fill özelliğinin içerisindeki rengi göreceksiniz. Bunun üzerine tıklayarak, ses dalgalarının rengini değiştirmeniz mümkün.

Popular Tutorials

After Effects ile Klonlama Efekti Nasıl Yapılır?
After Effects ile Klonlama Efekti Nasıl Yapılır?

After Effects ile klonlama efektinin nasıl yapıldığını anlatıyorum. Klonlama efektini yapmak için…

Sallanan Harf Animasyonu
Sallanan Harf Animasyonu

After Effects‘teki yazı animasyonlarına bir yenisini daha ekliyoruz. Bu sefer kelime içerisindeki…

After Effects ile Daktilo Efekti ve Yanıp Sönen İmleç Efekti
After Effects ile Daktilo Efekti ve Yanıp Sönen İmleç Efekti

After Effects’te daktilo efekti ve yanıp sönen imleç efekti nasıl yapılır? İnternetten…

After Effects’te Zaman (Time) İfadesi ile Nesneleri Döndürmek
After Effects’te Zaman (Time) İfadesi ile Nesneleri Döndürmek

After Effects‘te yel değirmeni gibi nesneleri döndürmek için After Effects’in zaman fonksiyonunu…

After Effects ile Keyframe Kullanmadan Otomatik Fade In ve Fade Out Efekti
After Effects ile Keyframe Kullanmadan Otomatik Fade In ve Fade Out Efekti

After Effects’te Fade In ve Fade Out efektlerini vermek için Opacity’yi kullanıyorsanız…

Videolarda Arka Plan Silme | Yeşil Perdesiz Arka Plan Temizleme
Videolarda Arka Plan Silme | Yeşil Perdesiz Arka Plan Temizleme

Adobe After Effects ile videolardaki nesneleri arka plandan ayırmak, hareketli objelerin arkasını…