Rastgele Karakterlerden Kelime Oluşturma

After Effects ile rastgele harflerden bir metin oluşturmak için yapılması gerekenleri anlatıyorum. Bu türde yazı animasyonlarıyla, polisiye kategorisindeki filmlerde, kripto, hacking ya da dijital konulu yapımlarda mutlaka karşılaşmışsınızdır.

After Effects programını açtığımızda, New Composition diyerek yeni bir kompozisyon oluşturalım. 1920*1080 ebatlarında, 10 saniyelik bir görüntü oluşturmamız yeterli. Arka planı siyah olabilir, Ok butonuna tıklıyorum. Ve yukarıda metin aracını alıyorum, buraya bir metin yazacağız. Ben buraya Sanagrafi yazıyorum.

Anchor Point Merkez Noktasını Değiştirmek

Metni yazdıktan sonra, Selection Tool’u seçiyorum ve bu metni çalışma alanına ortalamam gerekiyor, ama öncelikle yapmam gereken şey, Anchor Point’i bunun merkezine almak. Böylece metin üzerinde daha iyi kontrol sağlayabilirim. Ctrl tuşuna basarak buradaki Anchor Point tuşuna çift tıklıyorum. Böylece Anchor Point’i merkeze almış olacak. Hemen Align penceresine gelip, metnimi hem yatayda hem de dikeyde ortalıyorum. Metin şu anda çok büyük. Biraz daha küçültebiliriz. Karakter paneline gelip bu metni biraz küçültüyorum. Anchor Point’te bozulmalar yaşanabilir, tekrar aynı şeyi yapabiliriz.

Animate ile Rastgele Karakter Animasyonu

Metnimizi yazdıktan sonra, efekt verebiliriz. Efekt vermek için buradaki metin katmanına geliyorum. Yanındaki oka tıklayarak seçenekleri açıyorum. Bu seçeneklerle birlikte, burada Animate adında bir seçenek daha göreceksiniz. Yanında küçük bir ikon var. Bu ikona tıkladığımızda, çeşitli seçeneklerin olduğu başka bir menüye geliyor. Bu menüde efektimiz için kullanacağımız seçenek, Character Offset seçeneği olacak. Bunun üzerine tıkladığımda, farklı seçeneklere sahip yeni Alt seçenekler oluşuyor. Biz bu animasyonu bu seçenekler üzerinde yapacağız.

Alt tuşuna basarak, Character Offset yazısının solundaki ikona tıklıyorum. Klavyeden Alt tuşuna basıyorum ve bu ikona tıklıyorum. Bu ikona tıkladığımda, Expression paneli açılacak ve bu panel üzerine, biz metin yazarak, kod yazarak bazı düzenlemeler yapabileceğiz. Çok uzun bir kod değil. Wiggle yazacağım, Wiggle kodunu kullanacağız burada. Parantez içerisinde iki değer girmem gerekiyor. Bunu ortalama olarak 4,40 olarak giriyorum. 4 bir parametre, 40 da başka bir parametre. Bunların üzerinde düzenleme yaparak, oynayarak, farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Timeline üzerinde farklı bir yere tıklıyorum. Tıkladığım anda zaten karakterlerin değiştiğini göreceksiniz. Timeline çizgisini oynattığımda, gördüğünüz gibi, anlamı olmayan birçok karakter peşi sıra dizili olacak.

Yapacağımız şey, bu karakter diziliminden sonra, kelimenin oluşmaya başlaması ve sonunda da oluşması. Bunun yapacağımız, bu efekti vereceğimiz nokta ise Range Selector kısmı. Ama bu noktaya gelmeden küçük bir şey daha belirteyim. Şuradaki seçenekler de önemli, eğer sadece harflerden oluşsun istiyorsanız, şu an var olan seçeneği seçmelisiniz. Unicode karakterleri, yani dolar işareti, tire, yıldız işareti gibi işaretleri de görebilmek için, alttaki seçeneği de işaretlemeniz gerekiyor. Gördüğünüz gibi şu anda bir köşeli parantez açıldı. Başka bir yere bakacak olursak, iki nokta üst üste var, @ işareti var, soru işareti var gibi, özel karakterleri de bu animasyona dahil edebilirsiniz.

Gelelim Range Selector kısmına. Burada bizim efekti vereceğimiz kısım Offset kısmı. Offset 0’ken, Random hareketler oluyor. Offset 100 iken, gördüğünüz gibi kelimenin tamamını görüyoruz ve buna Keyframe vererek bu animasyonu oluşturabiliyoruz. Sayfanın herhangi bir yerine, Offset’e Kayframe’imizi verelim ve biraz daha ileri gidip, Offset değerini %100 yapalım. Oynattığımda şöyle bir sonuç olacak, rastgele harfler dolanmaya başlayacak. Bu verdiğimiz Keyframe’den itibaren, şu ana kadar, bu kadar süre içerisinde, kelimenin tamamı görülmüş olacak. Bakalım. Hızlı bir şekilde geldiğini düşünüyorsanız, bunu biraz artırabilirsiniz. Böylece çok daha yavaş bir şekilde gelecek, gibi düşünebiliriz.

Bu animasyonun nasıl yapıldığını öğrendiysek, mantığını öğrendiysek, videonun başındaki görüntüyü yapmaya çalışalım. Bu efekti silmeyeceğim. Sahneye iki tane görsel ekledim. Bir tanesi arka plan, böyle bir arka plan. Görünmez yapabiliriz. Bu arka plana çok hafif bir Zoom gireceğim, Zoom efekti vereceğim. Dolayısıyla Scale efekti vermiş olacağım. Buradan animasyonu veriyorum ve biraz daha büyütüyorum. Yani şöyle bir animasyon olacak.

Yazı animasyonunu buraya entegre etmeye geldi sıra. Diyelim ki burası Washington olsun, Buraya da Washington yazmamız gerekiyor. Metin aracını seçiyorum ve Washington yazmış olalım. Bunun yerleşimini yapacağım aşağı doğru. Metni şöyle ortaya aldım, bir de altına tarih eklemek istiyorum. Hemen tarihi de yapayım. Tarih de ekledim, birazdan düzenlemelerini yaparız. Altına bir de ses efekti koyarsak, gayet güzel olacak. Ses efektini de yerleştirdikten sonra son düzenlemeleri yapalım. Örneğin Washington şurdan itibaren başlasın. U harfine basarak, önceden verdiğim Keyframe’lerin görünmesini sağlayabiliyorum. Böylece hızlarını, daha iyi bir şekilde düzenleyebilirim, hızlı bir şekilde. Washington yazısı buradan itibaren başlasın, yani şuradan itibaren başlasın, ses efekti de zaten buradan başlıyor. Washington bitince de, hatta bitmeden, diğer tarihi kısmı da başlasın. Bu şekilde bir animasyon yapmış olalım, bakalım nasıl olacak.

Ses efektine uygun olmadı, onun için biraz daha genişletiyorum, biraz daha yaymaya çalışıyorum, ses efektine uygun olsun diye. Bu şekilde tekrar kontrol edelim bakalım. Gördüğünüz gibi istediğimizi yakaladık. Sadece arka plandaki görsel çok hızlı geliyor. Bunu da biraz yavaşlattık mı, videonun sonuna gelebiliriz. Bu videoda After Effects’te, rastgele karakterlerden kelime oluşturmayı göstermeye çalıştım.

Popular Eğitimler

After Effects’te Animate ile Dinamik Yazı Animasyonu
After Effects’te Animate ile Dinamik Yazı Animasyonu

Bu After Effects dersimizde Opacity ve Scale değerlerini kullanarak dinamik bir yazı…

After Effects’te Hareketli Görüntüye Videoyu Takip Eden Metin Nasıl Eklenir?
After Effects’te Hareketli Görüntüye Videoyu Takip Eden Metin Nasıl Eklenir?

Bugünkü After Effects dersimizde video üzerindeki hareketleri saptırıyoruz ve bu tracking işlemi…

After Effects Modern Dinamik Yazı Animasyonu
After Effects Modern Dinamik Yazı Animasyonu

Modern ve dinamik bir şekilde kayan yazı animasyonu nasıl yapılır? Bu After…

After Effects ile Keyframe Kullanmadan Otomatik Fade In ve Fade Out Efekti
After Effects ile Keyframe Kullanmadan Otomatik Fade In ve Fade Out Efekti

After Effects’te Fade In ve Fade Out efektlerini vermek için Opacity’yi kullanıyorsanız…

After Effects ile Audio Spectrum Nasıl Yapılır?
After Effects ile Audio Spectrum Nasıl Yapılır?

Audio Spectrum, bir ses dosyasının ritminin çizgilerle veya noktalarla hareket kazandırılan haline…

After Effects’teki Mask Noktalarını Daha İyi Kontrol Edin
After Effects’teki Mask Noktalarını Daha İyi Kontrol Edin

After Effects’te bir mask oluşturduğunuzda maske içerisindeki noktaları kontrol etmekte zorlanırsanız eğer,…