After Effects Geometrik Şekilleri Yuvarlamaca

After Effects’te yuvarlanan nesneleri yapmak oldukça zordur. Mesela, yuvarlamanız gereken bir üçgen düşünün ya da bir kare. Bir sürü keyframe kullanmanız gerekir. Bu da çok zamanınızı alır. Ortaya çıkan görüntü de, ortaya çıkan sonuç da çok tatmin edici olmayabilir. Bunu düzgün bir şekilde yapabilmemiz için önceden yapılmış bir rig kullanacağız. Yani hazır format kullanacağız. Bunun için de internetten bir dosya indirmemiz gerekli.

Rig’i indirebilmeniz için Youtube sayfasına bir link bırakacağım. O linke tıklayarak direkt olarak Dribbble’ın sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfanın aşağısına doğru indiğinizde bir download alanı göreceksiniz. Rig’in kendisi de bu. Bu download butonuna tıklıyorum ve bilgisayarıma bu .aep uzantılı dosyayı indiriyorum. Bunu indirip açalım hemen. Bilgisayarımıza indirdiğimiz bu .aep uzantılı dosyayı açtığınızda böyle bir ekranla karşılaşacaksınız. Rig dediğimiz şey için, daha önceden hazırlanmış dosyalar diyebiliriz.

Buradaki timeline çubuğunu ileri doğru kaydırdığımda, zaten buradaki üçgenin hareket ettiğini göreceksiniz. Şimdi gelelim bu ayarları nasıl düzenleyebileceğimize. Sahnedeki katmanları önce bir kontrol edelim. Bir ground isminde bir katman var, bu zemini ifade ediyor. Bu olmasa da çalışacaktır ama zemin olduğu için daha gerçekçi görünüyor. Rig dediğimiz şey de bu.

Bu rig katmanını seçtiğimizde Effect Controls panelinde böyle seçenekler açılacak. Eğer bu panel sizde görünmüyorsa, Window‘un altındaki Effect Control seçeneğini seçerek bu panelin görünmesini sağlayabilirsiniz. Şimdi gelin bu panel üzerinde neler yapabileceğimize bakalım. İlk seçeneğimiz Rotation, yani döndürme işlemi. Rig’in üzerine geldiğimizde ve klavyeden U harfine bastığımızda, sahnede aktif olan keyframe’leri görebiliriz. Bu keyframe’ler üzerinde, gördüğünüz gibi sadece rotation isminde bir keyframe’imiz var. Bu keyframe de aslında buradaki keyframe. Gördüğünüz gibi sol tarafındaki ikon aktif, dolayısıyla bunun bir keyframe olduğunu anlayabiliyoruz. Bu keyframe’i, eğer, şöyle şuraya doğru çektiğimizde, şu sağ tarafta da bir keyframe olmalı, hatta şuradan sahneyi büyütelim. şu keyframe’i şöyle çektiğimizde ve şuradaki alanı yavaşlattığımızda, şöyle sola doğru kaydırayım, şurada bitsin istiyorum. Oynattığımda burada bitecek şekilde ayarlıyor. Bunun döngüsünü de ayarlayabiliyorsunuz.

Şöyle yapalım biz, buradaki keyframe’lerin tamamını kaldıralım. Bunu da 0 yapalım. Hatta 0 değil, üçgen olduğu için 180 yapmamız gerekiyor. Buraya bir keyframe verelim. Biraz ileri gidelim, şuradaki 0 değerini 1 yapalım. Yani bir tam tur atsın istiyoruz. Başa geliyorum ve oynatıyorum. 360 derece tur atacak şekilde ayarlıyor kendisini.

Bu, rotation kısmı, objeleri döndürmenin bir yolu. Bunu biraz daha uzatabiliriz dediğim gibi ve buna 1 değil de, daha farklı değerler de verebiliriz. Kaç tur atmasını istiyorsanız o kadar çarpan verebilirsiniz. Polygons kısmı da, şu anda polygon olarak üçgen görüyorsunuz, bunun üç kenarı olduğunu ifade ediyor. Bu değeri arttırabilirsiniz. Mesela dörtgen yapabilirsiniz. Dörtgen burada kare demek oluyor. beşgen yapabilirsiniz. Altıgen, yedigen derken istediğiniz kadar sayıda kenara sahip poligonları elde edebilirsiniz. Biz şu anda örnek olsun diye 10 verelim, 10 kenarlı bir görünüm olsun. Bunu da fit yapabiliriz. Düz rotation ve pozisyon değiştirme ile ilgili değil, daha çok üçgende çok net bir şekilde gördüğümüz gibi zemine dokundurma gibi bir durum var bunun. Dolayısıyla zeminle ilişkili olduğu için, zemin dediğim aslında bu değil. Ground’u kaldırarak da bu etkiyi alabiliriz. Şuradaki çizgiye değiyormuş gibi göründüğü için zaten. Bu rig’in güzelliği de burada. Tekrar ground’u açalım.

Bir diğer ayarı da boyutu. Boyutunu ayarlayabiliyoruz. Şöyle gördüğünüz gibi. Dilersek daha büyük boyutta bir nesne oluşturabiliriz, bir poligon oluşturabiliriz ya da daha küçük bir poligon oluşturabiliriz.

Şimdi bunu nerelerde kullanabiliriz? Tabii ki bu size göre, projenize göre değişir. Ben sadece buradaki rig’i tanıtmak istedim. Ama şöyle şeyler yapılabilir. Mesela buradaki ground’u 25 derece çevirdiğimi düşünelim. Bunu da çevirerek kullanabilirim ama bunu şu anda çevirerek kullanmam bana bir fayda sağlamayacaktır. Ctrl + Shift + C ile precompose yapıyorum. Yani Photoshop’taki Smart Object mantığında yeni bir sekansa atıyorum bunu. Dolayısıyla burası bir sekans oluyor. Bunun üzerinde 25 derecelik bir açı sağlarsam eğer, sanki buradaki ground kısmının üzerinden geliyormuş gibi görünmesini sağlayabiliriz. Bunu da böyle düzenleme imkanımız var. Daha geriden getirmek isterseniz de rotation değerini sola doğru getirirseniz sanki önceden başlıyormuş gibi bir görüntü elde edebilirsiniz.

Sahnenin başından başlayıp sonundan çıkma efektini verebilirsiniz mesela. Bunlardan daha fazla yapmak isterseniz de buradaki rig’i çoğaltmamız yeterli. Ctrl + D ile, Duplicate’in D’si ile bunu çoğaltıyorum ve bunun boyutunu, kenar sayısını değiştirelim. 4 yapalım mesela. Bu şekilde oynattığımda gördüğünüz gibi çoğaltmış da oluyoruz.

Eğer burada oluşturduğunuz nesnelerin rengini değiştirmek isterseniz de o nesneyi seçiyorsunuz, ister buradan ister buradaki katmanlardan o nesneyi seçin ve yukarıdaki Fill rengini değiştirin. Buradaki rengin üzerine tıkladığınızda, herhangi bir rengi seçerek bu shape’in değişmesini, bu poligonun renginin değişmesini sağlayabilirsiniz. Bu derste bu rig’i ve nasıl kullanılabileceğini ve üzerinde yapabileceğimiz ayarları göstermeye çalıştım.

Popular Eğitimler

Dijital Saat ve Sayaç Animasyonu
Dijital Saat ve Sayaç Animasyonu

After Effects’te eklenti kullanmadan birkaç satır kodla dijital saat ve sayaç nasıl…

After Effects Çizgide Hareket Eden Yazı
After Effects Çizgide Hareket Eden Yazı

Bu After Effects eğitiminde, ekranda gördüğünüz yazı animasyonunun nasıl yapıldığını göstereceğim. Bu…

Videolarda Arka Plan Silme | Yeşil Perdesiz Arka Plan Temizleme
Videolarda Arka Plan Silme | Yeşil Perdesiz Arka Plan Temizleme

Adobe After Effects ile videolardaki nesneleri arka plandan ayırmak, hareketli objelerin arkasını…

Caddede İlerleyen Araba Animasyonu
Caddede İlerleyen Araba Animasyonu

Bu derste After Effects‘te parallax efekti ile ilgili bir çalışma yapacağız. Ana…

After Effects Light Stroke Efekti
After Effects Light Stroke Efekti

After Effects ile yazdığınız yazıların içini boşaltıp sadece dış çizgisi kalacak şekilde…

Rastgele Karakterlerden Kelime Oluşturma
Rastgele Karakterlerden Kelime Oluşturma

After Effects ile rastgele harflerden bir metin oluşturmak için yapılması gerekenleri anlatıyorum….