After Effects ile Müziğe Göre Hareket Eden Arka Plan Efekti Yapımı

Youtube'da Takip Et →

After Effects’te müziğe göre, müzik frekansına ya da basına göre hareket eden fotoğraf arka plan efekti nasıl yapılır, bunu gösteriyorum. Müziğe göre hareketlendirmek istediğiniz görseli / fotoğrafı seçin ve After Effects sahnesine ekleyin. Görseli siyah beyaz yaparak daha etkili ve dramatik etki yaratabilirsiniz. Brightness & Contrast ve Level ayarlarıyla oynayarak size güzel gelen tonu yakalamaya çalışabilirsiniz.

Amacımız fotoğrafı müziğin ritmine göre hareket ettirmek olduğu için, öncelikle müzik ritmini keyframe’lere dökmemiz, ayrıştırmamız gerekiyor. Sonrasında görselin müzik ritmine göre hareketi için birkaç işlem daha yapmamız gerekiyor.

Bu içerik ilginizi çekebilir.

Videoda kullanılan kodları aşağıda görebilirsiniz. Önce arka planın Scale expression’una yazılacak kodu yazalım. Bu kod arka plandaki görselin, sesin keyframelerine göre hareket etmesini sağlayacak.

temp = thisComp.layer("Audio Amplitude").effect("Both Channels")("Slider");
value+[temp, temp]/4

Üstteki kodu ekleyince çok hızlı ve göze güzel gelmeyecek ölçüde hareket ettiğini görürsünüz. Aşağıdaki kod ise bu hareketi daha da yumuşatarak güzel bir sonuç ortaya çıkmasını sağlar.

smooth(.1,20)