After Effects Çizgide Hareket Eden Yazı

Bu After Effects eğitiminde, ekranda gördüğünüz yazı animasyonunun nasıl yapıldığını göstereceğim. Bu animasyon üzerinde aslında bir Path var. Çizdiğimiz bir Mask var ve bu Mask etrafında bu metnin ilerlemesini sağlayacağız.

Öncelikle yeni bir kompozisyon oluşturuyorum ve metin aracını alıyorum. Bir metin yazalım, metini şöyle yazdım, Lorem Ipsum olarak yazdım. Bunun düzenlemelerini, metin düzenlemelerini siz kendinize göre yapabilirsiniz sahnenize göre. Bu metin animasyonunu istediğimiz şekil üzerine entegre edebiliyoruz. Zaten bunları sırasıyla deneyeceğiz.

Öncelikle Rectangle Tool aracını seçelim, Rounded ve sahneye bunu çiziyorum. Metinden bağımsız olarak çizin, görünmemesinin önemi yok ve sol tarafta Text kısmına geliyorum. Solundaki ikona tıklıyorum, Path Options kısmının ikonuna tıklıyorum ve burada bir Path seçeneği göreceksiniz. Bu Path seçeneğinin karşısında None değeri olacak. Bu None değerinin üzerine tıkladığımızda ise, bize sahnede olan Mask’ların isimlerini gösterecek. Şu anda bir tane Mask olduğu için, sadece bir Mask’ı gösteriyor. Bunun üzerine tıklıyorum ve gördüğünüz gibi, aslında yapmak istediğimiz şeyi, en temel düzeyde yapmış oluyoruz. Varsayılan olarak metinleri çizdiğimiz alanın içerisine koydu. Bizim bu metinleri çizdiğimiz Mask’ın dışına çıkarmamız gerekiyor. Off değerini On yapacağım, çünkü bu özelliğin adı Reverse Path, yani çizgiyi ters çevir anlamına geliyor. Off’u On yaptığımda metinler çizdiğimiz Mask’ın dışına taşınacak. Karakter panelinden metin üzerindeki oynamaları yapabilirsiniz istediğiniz gibi.

Bu metinleri hareketlendirmek istediğinizde First Margin özelliğini kullanacağız. Yani bu özelliği artırdığımda, bakın, kelimelerin de kaydığını görüyoruz. Bu ne demek oluyor peki? Bu özelliği Keyframe verdiğinde, bu metni hareketlendirmiş olacağız. Hemen bir örneğini yapalım. Bu değer 0 iken, solundaki ikona tıklıyorum. Buraya bir Keyframe oluşturdu. Timeline çizgimi biraz ileri alıyorum ve bu değeri artırıyorum.

Bunu hızlandırmamız mümkün. Keyframe’i biraz daha yakınlaştırırsak eğer, hızlandırmış olacağız. Daha uzun süre de sürsün isterseniz, Keyframe’in arasını açabilirsiniz. Ancak bu sefer de, hızlandırmak için bu değeri biraz daha artırmamız gerekiyor. Daha da artıralım ve nasıl bir örnek olduğuna bakalım. Eğer Motion Blur özelliğini aktifleştirirseniz şu ikona tıklayarak, yani zamanda bunun da işaretli olması gerekiyor, böylece şu kayım esnasında bakın, şu M harfine dikkat edin, hızlı bir şekilde bu hizaya geçerken, Motion Blur etkisiyle daha güzel görünecek. M harfine dikkat edin, M harfi diğer tarafa doğru geçerken, hızlı geçtiği için Motion Blur etkisinde kalıyor. Bu da görsel üzerinde daha doğal görünmesini sağlıyor. Bu hareketli metnin temel kullanımı bu şekilde, istersek bunu genişletebiliriz.

Rectangle Tool’u çizdiğimiz noktada, Elips Tool’u alıyorum bu sefer ve Shift tuşuna basarak tam daire çizebilirsiniz. Bırakıyorum ve az önce Mask 1’i seçtiğim kısma geliyorum. Bu sefer Mask 2’yi seçiyorum. Hızlı bir şekilde ona geçmiş oldu. Tabii fontun boyutu, bu çizdiğimiz alana büyük geldiği için, karakter panelinden bu fontun boyutunu da küçültmemiz gerekiyor. Tabii ki Motion Blur etkisi de olduğu için, çok daha akıcı görünüyor diyebiliriz. Dilerseniz tabii ki projenize göre bu Motion Blur etkisini kapatabilirsiniz. Bu tamamen size bağlı. Kapattığımız taktirde Motion Blur görünmeyecek. Açtığımızda bu etkiyi göreceğiz.

Bu Masking konusunu biraz daha genişletebiliriz. Bir örnek daha göstereceğim. Bu sefer metinlerin kendi çizdiğimiz Path üzerinde, çizgi üzerinde ilerlemesini sağlayacağız. Bunun için Pen aracını seçiyorum ve herhangi bir şekil çizebilirim. Şöyle bir çizgi çizdim ve benim amacım, aslında bu çizgi boyunca kelimelerin ilerlemesini sağlamak ve sahneden çıkması. Bu çizgileri sahne içerisine de koyabilirsiniz. Bu sefer ne olacak? Nasıl ki dairenin etrafında dönüyor metinler, bu sefer de bu çizginin etrafında dönecek. Yine Mask’i seçebileceğiniz alana tıklıyorum ve bu sefer en son çizdiğimiz Mask’ı, yani Mask 3’ü seçiyorum. Bakın çizgi otomatik olarak buraya geldi, diğer Mask’ları silebilirim de bu arada, zaten oynattığımda bu Mask’lar görünmüyor. Önceki iki Mask’ı siliyorum, sahne daha temiz olsun diye. Kelimeler çizdiğim çizgi boyunca ilerliyorlar, sonunda durdu çünkü Keyframe burada sona eriyor. Biraz daha ilerletebilirim tabii ki, sahnenin dışına çıkacak kadar ilerlettim. Şimdi tekrar bakalım. Gördüğünüz gibi, sahnenin dışına çıkıyor ve işlem tamamlanıyor. Bu çizgiler üzerinde düzenleme de yapabilirim. Bu şekilde sahne üzerindeki metinleri Pen aracıyla daireyle, Rectangle’la veya diğer maske araçları ile çizdiğimiz çizgilerin çevresinden, bu şekilde geçiriyoruz.

Popular Eğitimler

After Effects Modern Dinamik Yazı Animasyonu
After Effects Modern Dinamik Yazı Animasyonu

Modern ve dinamik bir şekilde kayan yazı animasyonu nasıl yapılır? Bu After…

Keyframe’lerde Tam Hakimiyet | Ücretsiz Eklenti Keyframe Wingman
Keyframe’lerde Tam Hakimiyet | Ücretsiz Eklenti Keyframe Wingman

After Effects ücretsiz eklentilerinden Animation Composer pluginlerinden Keyframe Wingman nasıl kullanılır? Keyframe’ler…

Videolarda Arka Plan Silme | Yeşil Perdesiz Arka Plan Temizleme
Videolarda Arka Plan Silme | Yeşil Perdesiz Arka Plan Temizleme

Adobe After Effects ile videolardaki nesneleri arka plandan ayırmak, hareketli objelerin arkasını…

After Effects Tekrarlayan Ses Dosyaları | Müziği Döngü İçine Almak
After Effects Tekrarlayan Ses Dosyaları | Müziği Döngü İçine Almak

After Effects programında tekrar etmemiz gereken ses dosyaları kullanırken, ses katmanlarını çoğaltıp…

After Effects’te Mükemmel Yüz Değiştirme Eklentisi AE Face Tools
After Effects’te Mükemmel Yüz Değiştirme Eklentisi AE Face Tools

After Effects’te kullanabileceğimiz ve bence harika işler yapabileceğiniz bir eklentiden bahsediyorum, AE…

Sallanan Harf Animasyonu
Sallanan Harf Animasyonu

After Effects‘teki yazı animasyonlarına bir yenisini daha ekliyoruz. Bu sefer kelime içerisindeki…