Keyframe’lerde Tam Hakimiyet | Ücretsiz Eklenti Keyframe Wingman

After Effects ücretsiz eklentilerinden Animation Composer pluginlerinden Keyframe Wingman nasıl kullanılır? Keyframe’ler üzerinde hakimiyet kurmanıza imkan veren eklentiyi Mister Horse adresinden indirebilirsiniz.

Bu videoda keyframe’ler üzerinde küçük bir kolaylıktan bahsedeceğim. Normalde keyframe’leri yumuşatmak için, hareketin daha yumuşak görünmesi için Ease ease‘i kullanıyoruz. Ve gerekirse graph editor’ü açıp noktalar üzerinde oynama yaparak istediğimiz harekete, istediğimiz yumuşaklığa ulaşmaya çalışıyoruz. Normalde düz, statik bir görüntü olacak ve bunların tamamını F9 ile veya sağ tıklayıp buradaki Keyframe Assistant ile Ease ease diyerek daha yumuşak bir hale getirebiliyoruz.

Fakat bazı durumlarda, çizgileri de kontrol etmemiz gerekebiliyor. Mesela sola doğru kaydırarak farklı görüntüler elde edebiliyoruz. Farklı animasyonlar, farklı animasyon hızları elde edebiliyoruz. Bu işlemler biraz uğraştırıcı olabilir. Ve birkaç katman da olduğu zaman burası karmaşık bir hal alabiliyor.

Keyframe Wingman Kullanımı

Şimdi, bu işlemleri daha kolay yapmanın bir yolunu göstereceğim. Bunun için bir eklenti kullanacağız. Eklentinin ismi önceki videolarımda bahsettiğim Animation Composer uygulaması. Bu uygulamayı indirerek ve kurarak, bu seçeneklerin de kurulmasını sağlıyorsunuz aynı zamanda. Keyframe Wingman bizim bu videoda kullanacağımız eklenti. Uygulamalar Mr. Horse‘un uygulamalarından. Tekrar Graph Editor’u açıyorum ve bu Keyframe Wingman paneli ile birlikte yapacağımız düzenlemeleri bizzat görelim.

Öncelikle keyframe’leri seçmemiz gerekiyor. Ve sonra da buradaki oynamaları yapabiliriz. Hızlı bir şekilde sadece buradaki slider’ları kullanarak, keyframe’ler üzerinde yumuşatma, düzenleme işlemleri yapabiliyoruz. Şu anda ikisi aynı anda hareket ediyor. Ortadaki zinciri kaldırdığımızda ise sadece sol tarafı düzenleyebiliyoruz veya sadece sağ tarafı düzenleyebiliyoruz. Okları tutmaktan çok daha kolay bir yöntem. Dediğim gibi birkaç farklı katman olduğunda buralar çok daha karmaşık olacak, hangi noktanın hangi katmana ait olduğu konusunda karmaşıklık yaşayabilirsiniz. Ama hiç yoktan buradaki noktaları tutmak bile bazen eziyet olabiliyor. Bu nedenle bu zorlukların önüne geçebilmek için buradaki noktaları kullanabiliriz. Seçili olanlar üzerinde düzenleme yaparak hızlı bir şekilde bu keyframe’lere yumuşak hareketler katabiliyoruz. Bunları tabii ki yaptıkça neyin daha güzel göründüğünü bizzat görmeniz gerekiyor, buradaki keyframe’lere alışmak için.

Bu özelliği kullanarak keyframe’ler üzerinde hakimiyet sağlayabilir ve animasyonlarınızın çok daha yumuşak, çok daha gerçekçi görünmesini, durağan görünümden çıkmasını sağlayabilirsiniz. Direkt olarak Animation Composer eklentisini indirerek, bu eklentilerin de otomatik olarak kurulmasını sağlayabiliyorsunuz.

Popular Eğitimler

Caddede İlerleyen Araba Animasyonu
Caddede İlerleyen Araba Animasyonu

Bu derste After Effects‘te parallax efekti ile ilgili bir çalışma yapacağız. Ana…

Google Earth Studio ile Harita Animasyonu
Google Earth Studio ile Harita Animasyonu

Google’ın Earth Studio hizmeti web tabanlı bir harita animasyon aracı. Earth Studio’yu…

After Effects’te Mükemmel Yüz Değiştirme Eklentisi AE Face Tools
After Effects’te Mükemmel Yüz Değiştirme Eklentisi AE Face Tools

After Effects’te kullanabileceğimiz ve bence harika işler yapabileceğiniz bir eklentiden bahsediyorum, AE…

Videolarda Arka Plan Silme | Yeşil Perdesiz Arka Plan Temizleme
Videolarda Arka Plan Silme | Yeşil Perdesiz Arka Plan Temizleme

Adobe After Effects ile videolardaki nesneleri arka plandan ayırmak, hareketli objelerin arkasını…

After Effects’te Zaman (Time) İfadesi ile Nesneleri Döndürmek
After Effects’te Zaman (Time) İfadesi ile Nesneleri Döndürmek

After Effects‘te yel değirmeni gibi nesneleri döndürmek için After Effects’in zaman fonksiyonunu…

Vektör Logolarla After Effects 3D Logo Animasyonu Nasıl Yapılır?
Vektör Logolarla After Effects 3D Logo Animasyonu Nasıl Yapılır?

Illustrator’de oluşturduğunuz logoları After Effects’e aktarıp, 3d logoya dönüştürmek, 3d logo ya…