Hareketli ve Etkili Karakalem Efekti! Herkesin Seveceği Tarzda

Youtube'da Takip Et →

Bu videoda After Effects ile kurşun kalem çizim efektinin nasıl yapıldığını göstereceğim. Sahneye bir çizgi çizdiğinizde, bunun bir kurşun kalem tarafından çizilmiş olduğunu göreceksiniz ve bu eğitimi de bir logo üzerinden gerçekleştireceğiz. Bunu örneklerle de göstereceğim. Bir metin olarak da düşünebilirsiniz. Bir logo olarak da düşünebilirsiniz veya çizdiğiniz herhangi bir çizgi olarak da düşünebilirsiniz. Birazdan ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Öncelikle 1920 * 1080 ebatlarında bir kompozisyon oluşturacağım. Composition ismine daha düzenli olsun diye Pencil yazalım ve arka planı da şimdilik beyaz yapalım. 10 saniyelik bir kompozisyon olacak bu. Ok butonuna tıklayarak kompozisyonumuzu oluşturalım. Şimdi sahneye bu kara kalem efektini gösterebilmek için bir logo ekleyeceğim. Başlangıç olarak bu örneği göstereyim. Logoyu Import ettim. Ok butonuna tıklayarak logonun buraya gelmesini sağlıyorum. Sonra da bu logoyu çalışma alanına sürüklüyorum.

Bu bir vektör logo, yani Illustrator formatında bir logo. Şimdi bu logoyu sahnemize ekledikten sonra, logonun üzerine, logo katmanının üzerine sağ tıklıyorum ve Pre-compose seçeneğini seçiyorum. Böyle bir ekranla karşılaşacağız, isim olarak tekrar logo diyelim ve sonra da ikinci seçeneği seçerek Ok butonuna tıklıyorum. Pre-compose yapmamızdaki amaç şu, birazdan oluşturacağımız efektleri direkt olarak bu kompozisyonun üzerine vereceğiz. Daha sonra dilersek bu kompozisyonun detayına inerek kompozisyon üzerinde değişiklik yapabilir, tekrar geri gelerek, otomatik olarak verdiğimiz bu efektlerin, değişikliklerin, çalışmamızda görünmesini sağlayabiliriz. Photoshop’taki Smart Object mantığında düşünebiliriz buradaki Pre-compose seçeneğini.

Şimdi Effects paneline geçelim, Effects paneli eğer sizde görünmüyorsa Window’un altındaki Effects and Presets seçeneğinin seçili olduğuna emin olun. Böylece bu efekt paneli üzerinde arama yapabileceksiniz. Bulmamız gereken ilk efekt, sahnedeki logonun çizim olarak görünmesini sağlayacak olan Vegas efekti. Buraya Vegas yazıyorum ve çıkan sonucu logonun üzerine sürüklüyorum. Sonra da Effect Controls panelinde çeşitli düzenlemeler yapmamız gerekecek. Eğer sizde bu panel görünmüyorsa, yine Window’un altından ulaşabiliriz. Bakın, burada Effect Controls seçili. Sizde de bu seçeneğin seçili olması gerekiyor ki bu pencereye, bu panele ulaşabilin.

İlk olarak Blend Mode’u değiştireceğiz. Bu seçeneği Over’dan Transparent olarak değiştiriyorum. Renk seçeneğini ise, şu anda varsayılan olarak sarı renkte, bunu kurşun kalem rengini çevireceğiz. Tam siyah değil, biraz daha açık renk olacak. Yine Effect Controls paneline geliyorum. Image Contours seçeneğinin altındaki Channel’ın değerini değiştireceğiz. Şu anda Intensity olarak görünüyor. Bunu Alpha olarak değiştirmemiz gerekiyor. Alpha olarak değiştirdiğimizde sahnede logonun, sahneye eklediğimiz logonun dış hatlarını görmeye başlayacağız. Şu anda tabii çizgi çizgi olarak görünüyor, yani parça parça olarak görünüyor dış çizgileri. Bu dış çizgilerin tek bir parça halinde görünmesini sağlamak için de Segments’in altındaki Segments değerini 32 değil de 1 yapmamız gerekiyor. 1 değerini verince gördüğünüz gibi o parçacıklar yok olacak. Tek bir çizgiymiş gibi görünecek. Tabii bu tek çizgi bize yetmeyecek. Çünkü bazı alanlar biraz daha silik. Bunu da değiştireceğiz Effect Controls panelinde Midpoint ve End Opacity değerlerini 1 yapacağız. Tamamını 1 yapabiliriz. Bunu 1 yapıyorum. Bir kısmı daha da belirgin oldu. Bunu da 1 yapacağım ve ortadaki değeri de 1 yapıyorum. Bu tam 1 değerine tekabül etmiyor, 0,99’da kalacaktır.

Yine Segments’in altındaki Length var. Biz animasyon verdiğimizde bu Length değerini kullanacağız. Şu anda 1 değeri logonun çizgilerinin tamamını göster anlamına geliyor. Biz bunu 0 yaparsak, logo çizgileri tamamen ortadan kalkacak. Sıfırdan bire bir animasyon verdiğimizde ise logo çiziliyormuş gibi görünecek. Gelin şimdi bu çizim efektinin, yani logonun ortaya çıkış efektini bir animasyon olarak görelim. Ne demiştik? Length üzerinde bu animasyonu vereceğiz. Dolayısıyla zaman çizgisini başa alıyorum. Length değerinin solundaki anahtar kare ikonuna tıklıyorum. Kaç saniyede bu logonun görünmesini istiyorsak o kadar saniye zaman çizgisini ileri götürüyorum. Bunu daha sonra da değiştirebiliriz tabii. Sonra da Length değerini bir yapıyorum. Şimdi zaman çizgisini başa alıp Play’e tıklayalım, bakalım nasıl bir sonuç oldu?

Gördüğünüz gibi sadece çizgilerle, bu düzenlemeyi yapmak istersek bile güzel bir görüntü olduğunu söyleyebilirim. Ama şu anda gördüğümüz dış çizgiler kesinlikle kusursuz hatlara sahip. Biz kurşun kalem ile çizdiğimizde tam düz çizemeyiz, biraz daha eğimli olurlar. Dolayısıyla türbülans efektini kullanarak bu eğimi sağlayacağız. Dolayısıyla bu sefer de Effect panelinde, effect arama kutusunda Turbulent Displace efektini arayacağız. Bu efekti yine logonun üzerine sürüklüyorum. Displacement seçeneğini Bulge seçeneğiyle değiştireceğiz ve Amount değerini 25, 35, 40 değerlerinde yapabiliriz. Ben şu anda 40 değerini vereceğim. Ve bu eğimi biraz daha azaltabilmek için Size değerini düşürmemiz gerekiyor. İkiye kadar düşürebiliriz. Şimdi oynattığımızda biraz daha güzel ve kara kalem ile çizilmiş gibi göründüğünü görebileceğiz. Daha kalın bir karakalem efekti istersek, yani dış çizgilerin biraz daha kalınlaşmasını istersek, Rendering seçeneğinin altındaki Width değerini biraz daha artırmamız gerekebilir. Bunu 2 değil de 5 yaptığımda biraz daha kalın bir kurşun kalem efekti göreceksiniz. Dolayısıyla biraz daha kara kalem efektini almak isterseniz Size değerini biraz daha artırmamız gerekir. 2 değil de 3 yapalım. Bakın bu hale geldi. 2,5 yaparsak eğer, biraz daha güzel görünebilir. Bunu logonuza veya kurşun kalem kalınlığınıza göre değiştirmelisiniz. Şimdi sahneyi tekrar baştan oynattığımda bu şekilde bir efektin olduğunu göreceğiz.

Arkaya bir kağıt görüntüsü ekleyebiliriz. Mesela internetten bulduğum bir kağıt görüntüsünü buraya sürüklüyorum. Tabii bunu logonun altına almam gerekiyor. Biraz da Size değerleriyle oynayarak daha güzel göründüğünü düşündüğüm bir boyuta küçültebilirim. Şu şekilde tekrar oynattığımda, Space tuşuyla oynatıyorum ve bu hale geldi.

Bu animasyon hali, bu anahtar kareler biraz statik bir görüntü sağlıyor bize. Bunu biraz daha, bir nebze daha geliştirebiliriz. Klavyeden, logo seçiliyken logo katmanı seçiliyken U harfine basıyorum. U harfine bastığımda sahnedeki anahtar kareleri bana gösteriyor. Bu iki anahtar kareyi seçiyorum. Sağ tıklıyorum, Keyframe Assistant seçeneğinin altındaki Easy Ease seçeneğini seçiyorum. Klavyeden iki anahtar kareyi seçip de F9’a basarak yine aynı sonuca ulaşabiliriz.

Şimdi bu ikona tıklayarak Graph Editor’u açalım. Böyle bir görüntü ile karşılaşmamız gerekiyor. Eğer siz böyle bir görüntüyle karşılaşmıyorsanız, bu alana, boş bir alana sağ tıklayıp Edit Speed Graph seçeneğini seçmelisiniz. Bunu seçtiğinizde bu ekranla karşılaşacağız. Şimdi de sağdaki anahtar kareyi seçiyorum ve yanında bir nokta belirdi. Bu noktayı sola doğru kaydırdığımda şu şekilde bir görüntü sağlayacak bize. Yaptığımız bu düzenleme anahtar kareler üzerindeki dinamikliği değiştirecek. Daha efektif, daha güzel görünmesini sağlayacak. Şimdi tekrar oynattığımda çok daha güzel görünen bir hareket olduğunu görebiliyoruz. Sırf bu özelliği bile animasyonlarınızda kullanabilirsiniz. Tabii eğer hızlı bir görüntü olduysa, anahtar kareyi biraz daha sağa kaydırarak animasyonumuzu biraz daha yavaşlatmamız mümkün. Gördüğünüz gibi kurşun kalem efektini bu şekilde verebiliyoruz. Bu Graph Editor’e tekrar tıklayarak bildiğimiz görünüme tekrar geçebiliriz. Effect Controls panelindeki efektleri kapatabiliriz artık. Çünkü ondan sonra işimiz yok bunlarla. Bir daha uğramamız gerekirse tekrar açarız. Görüntü kalabalığı, görüntü kirliliği yapmasın.

Videonun başında hatırlarsanız, buraya logo ekledikten sonra Pre-compose ile yeni bir kompozisyon oluşturmuştuk bu logo dosyası ile. Şimdi de bunun pratikliğini kullanacağız. Logo katmanının üzerine çift tıklıyorum ve logonun kendisi geldi. Ben buraya bir metin yazacağım şimdi. Bu logoyu görünmez yapıyorum. Yukarıdaki araç kutusunda metin aracını alıyorum ve buraya ismimi yazıyorum. Koyu renklerle ismimi yazayım. Bu ismi de hem yatayda hem de dikeyde ortalayalım. Burada, bu sayfada başka herhangi bir şey yapmıyorum. Bizim kendi kompozisyonumuza geçiyorum ve bu kompozisyonda görüntüyü baştan oynattığımda bakın nasıl bir sonuç elde ediyoruz. Pre-compose’un temel mantığı bu. Pre-compose katmanı içerisinde yaptığımız değişiklikler otomatik olarak burada da, bu çalışma alanında da görünecek. Şimdi buraya başka bir logo koyalım, Twitter logosunu koyacağım, bilgisayarımda Font Awesome kurulu olduğu için bu tip logolara font gibi hızlı bir şekilde ulaşabiliyorum. Eğer ilginizi çekerse, Photoshop üzerinde, bilgisayarınıza Font Awesome dosyalarının nasıl kurulduğunu göstermiştim. Onu inceleyebilirsiniz.

Tekrar bu nesneyi ortalıyorum ve geri gelerek sonuca bakıyorum. Oynattığımda bu şekilde bir görüntü olduğunu görebiliyorum. Bu şekilde çizilen görseller benim çok hoşuma gidiyor. Ondan birkaç örnek daha denemek istiyorum. PlayStation örneğini deneyelim. Zaten bu değişiklikleri yapmamız çok uzun sürmüyor. Dolayısıyla farklı alternatiflere bakmak güzel olabilir. Oynatıyorum tekrar PlayStation ikonunu ve böyle bir görüntü oluyor. Burada birden fazla logo da kullanabiliriz tabii. Var olan logoyu küçültüyorum. Bunun bir kopyasını oluşturuyorum Ctrl + D ile. Şöyle alalım ve bu sefer bunun yanında Apple logosunu kullanalım ve buraya geliyorum. Tekrar Apple logosunun ve PlayStation logosunun yine çizgi mantığında hareket ettiğini görebiliyorum.

Birleşik el yazısı üzerinde bu düzenlemelerin nasıl yapıldığını da merak ediyorum doğrusu. Direkt olarak Apple yazayım. Fantastic adlı logoyu kullanacağım. Bakalım bu logo üzerinde, birleşik harflere sahip el yazısı olan kelimelerle bu işler nasıl oluyor, bunu da beraber görmüş olacağız. Harflerin birbirine bağlandığı el yazıların da etkisi bu şekilde olabiliyor. Bunu da görmüş olduk. Şimdi tekrar kendi logomuza geçelim. Bu videoda çizgilerin kurşun kalem efektiyle nasıl oluşturulabildiğini gösterdim. Kurşun kalemin kağıt üzerindeki dağılmasını bile Turbulent Displace efektiyle gerçekleştirdik. Bu efekti hayal gücünüze göre çok farklı yerlerde kullanabilirsiniz.

Popular Eğitimler