After Effects Hız Efekti Nasıl Yapılır?

After Effects ile hareketli hızlı çizgi animasyonu, ilerleme animasyonu nasıl yapılır? Hız hissiyatı veren Star Wars efekti nasıl yapılır? Bazı animasyonlarda, reklamlarda, görüntüye hareket ve heyecan katmak için bu tip efektler kullanılabiliyor. Yapımı oldukça basit, herhangi bir eklenti kullanmadan, sadece After Effects ile birlikte gelen iki efekti kullanarak ışın efekti yapıyoruz.

Öncelikle yeni bir kompozisyon oluşturuyoruz. 1920*1080 ebatlarında 10 saniyelik bir görüntü oluşturabiliriz. Okay butonuna tıklıyorum. Şimdi yeni bir Solid oluşturalım. Beyaz renk olabilir burada.

Star Burst ve Echo Efekti Ayarları

Şimdi bir efekt eklememiz gerekiyor. Effects panelini açıyorum. Eğer sizde bu panel görünmüyorsa, Window’un altındaki Effects seçeneğinin işaretli olduğuna emin olun. Effects paneline CC Star yazıyorum ve CC Star Burst adındaki efekti az önce oluşturduğum Solid Layer’ın üzerine sürüklüyorum. Böylece yıldızları eklemiş olacağız. Burada ilk değiştirmemiz gereken değer, Effect Controls panelinde 100 değerini 500 olarak değiştiriyorum. Ve böylece yıldızları birbirlerinden biraz daha uzaklaştırmış oluyoruz. Sonra da Echo efektini ekliyoruz. Echo efektini Solid Layer’ın üzerine sürüklüyorum. Echo değerini -0,001 olarak değiştiriyorum. Hemen altındaki Number of Echos değerini de 1 yerine 60 olarak değiştiriyorum.

Durduğumuz noktadan ilerlemeyi deneyeceğiz ve bunun için Speed değerini kullanacağız. Öncelikli Speed değerimiz 0. 0 demek duruyoruz anlamına geliyor. Sıfırın solundaki ikona tıklıyorum ve bir Keyframe oluşturuyorum. Timeline üzerinde Keyframe’leri görebilmek için klavyeden U harfine basıyoruz. Dolayısıyla sadece Keyframe’i olan özellikleri bize gösteriyor. Zaman çizgisini biraz daha ileri götürdüğümde ve Speed değerini 5 yaptığımda, gördüğünüz gibi bir hareket sağlanmış olacak. Bu işlemi yaparken, önizlemesini izlerken bilgisayarınızı biraz yorabilir. Biraz daha ileri gidiyorum. Var olan ayarlarla yeni bir Keyframe daha oluşturacağım. Bunun için de şu küçük ikona tıklıyoruz ve biraz daha ileri gidip 5 değerini 0 olarak değiştiriyorum. 0’dan başlayacak harekete, hareket devam edecek ve sonra da 0’a gelerek sonlanacak, niyetimiz buydu. Tamamını seçip klavyeden F9’a da basabiliriz. Böylece Keyframe’leri biraz daha yumuşatmış olacağız ve bu şekilde uzayda gidiyormuş hissi, hız efekti hissi sağlamış oluyoruz. Bunu illaki uzay temalı şeylerde değil, herhangi hareketli bir projede kullanmanız mümkün.

Popular Eğitimler

After Effects Şekiller Arası Morph Efekti
After Effects Şekiller Arası Morph Efekti

After Effects’te morph efekti nasıl yapılır? Elbette, birçok farklı noktada morph efekti…

Mutlaka Bilmeniz Gereken After Effects Klavye Kısayolları
Mutlaka Bilmeniz Gereken After Effects Klavye Kısayolları

After Effects’i daha hızlı ve pratik kullanmak için basmak isteyeceğiniz klavye kısa…

After Effects Geçiş Efektleri Nasıl Yapılır?
After Effects Geçiş Efektleri Nasıl Yapılır?

Adobe After Effects programı ile videolarınızın arasına geçiş efekti olarak kullanabileceğiniz 4…

After Effects ve Transparan Video Export
After Effects ve Transparan Video Export

After Effects’te yazdığımız yazıları, arka planı transparan bir şekilde nasıl çıktılarını alırız…

After Effects ile Müziğe Göre Hareket Eden Arka Plan Efekti Yapımı
After Effects ile Müziğe Göre Hareket Eden Arka Plan Efekti Yapımı

After Effects’te müziğe göre, müzik frekansına ya da basına göre hareket eden…

This effect requires GPU acceleration Hatası ve Çözümü
This effect requires GPU acceleration Hatası ve Çözümü

This effect requires GPU acceleration hatası genel olarak video kliplere efektler uygulandığı…