After Effects’te Hareketli Görüntüye Videoyu Takip Eden Metin Nasıl Eklenir?

YouTube'ta Takip Et →

Bugünkü After Effects dersimizde video üzerindeki hareketleri saptırıyoruz ve bu tracking işlemi sonucunda görüntü üzerine bir metin ekliyoruz. Çalışma sonunda kamera hareketi boyunca metnin gerçekçi bir şekilde görüntüde olmasını, görüntüyü takip etmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Timeline’a attığımız görüntüye sağ tıklayıp, Track & Stabilize menüsünün altındaki Track Camera seçeneğini seçelim. Bu seçenek, video üzerindeki hareketleri saptayacak ve onları hafızaya alacaktır. Bu tracking işlemi, görüntü üzerine bindireceğimiz yazının altyapısı olacak ve görüntünün kalitesine, boyutuna göre birkaç dakika sürecektir.

Effects Control panelindeki Create Camera butonuna tıklayalım ve görüntü üzerinde, metni yerleştirmek istediğimiz alana sağ tıklayarak Create Text seçeneğini seçelim ve After Effects anında örnek bir metin ekleyecek ve sanki orada gerçekten bir metin varmış gibi kameraya sabitleyecek.

Eklenen metin bir 3D layer olduğu için 3 boyutlu olarak döndürmeniz mümkün olabiliyor. Videonuzda nasıl kullanmak istiyorsanız o şekilde yerleşimini yapabilirsiniz. Hatta gölge ekleyerek daha gerçekçi görünmesini sağlayabilirsiniz.