After Effects ile Kolay Yoldan El Yazısı Efekti Animasyonu

Adobe After Effects programını kullanarak görüntülerinizin üzerine el yazısı efekti ile yazı yazmanın en kolay yollarından birini gösteriyorum. El yazısıyla yazı efektini, tahtaya veya kağıt üzerine yazı yazma animasyonları için de kullanabilirsiniz.

Sahneye bir görsel ekledim, yeşil temalı bir görsel. Bu görselin üzerine sağ tıklıyorum, New Composition From Selection diyerek bu görsel boyutlarında bir kompozisyon oluşturuyorum. Görselin boyutu 1920 * 1080 ebatlarında olduğu için böyle bir yöntem uyguladım. Eğer sizin görseliniz farklı bir boyuttaysa, sağ tıklayıp New Composition diyerek kendinize uygun bir kompozisyon oluşturabilirsiniz.

Bu videoda bir yazı hareketlendireceğimiz için öncelikli olarak bir yazı yazmamız gerekiyor. Yukarıdaki araç kutusunda Type Tool‘u seçiyorum ve sahneye bir metin yazacağım. Metnimi yazdım, boyutlandırıp sahnenin ortasına konumlandıralım. Şimdi bu metin şu anda düz bir yazıya sahip. Bizim amacımız el yazısı görünümünde bir hareketlendirme yapmak olduğu için, fontumuzun da bir el yazısı şeklinde olması güzel görünür. Dafont gibi ücretsiz font sağlayan sitelerden el yazısı fontu indirebilirsiniz. Fontumu bu şekilde değiştiriyorum ve yeniden sayfayı ortaladıktan sonra artık el yazısı animasyonuna geçebiliriz.

Bu efektte, font seçiminde dikkat etmemiz gereken şey şu, birazdan karakterleri tek tek masklayacağımız için karakterlerin birbirlerinin üzerine binmemesi gerekiyor. Ona göre font seçimi yaparsanız daha iyi olur. Şu anda fontlar birbirlerinin üzerine bindiği için, bu tekniği kullanarak sıkıntı yaşayabiliriz. Bu nedenle aralıklarını birbirlerine temas etmeyecek şekilde açmam gerekecek.

Şimdi yazının üzerine geliyorum, sağ tıklıyorum ve Create seçeneğinin altındaki Create Masks From Text seçeneğini seçiyorum. Bu seçimle beraber yeni bir layer oluşturdu, burada gördüğünüz gibi. Bu katmanın en önemli özelliği, tüm harfleri ayrı bir mask haline getirmesi.

Ve bu el yazısı animasyonunu yapabilmemiz için bizim Stroke efektine ihtiyacımız var. Bu katman seçiliyken, Effect > Generate ve Generate’in altındaki Stroke efektini işaretliyoruz. Effect Controls paneline ihtiyacımız olacak. Eğer sizde bu panel görünmüyorsa, Window’un altındaki Effect Controls panelinin işaretli olduğuna emin olun. Ve bu efektle birlikte Paint Style kısmını, On Original seçeneğinden Reveal‘a getirmemiz gerekiyor. Bunu değiştirdiğimizde beyaz renk yok olacak ve ince bir hat görünecek burada. Bizim bu hattı, bu ince çizgiyi kalınlaştırmamız gerekiyor. Brush Size‘ı kullanarak içini tamamen kaplayacak şekilde yeniden boyutlandırıyorum, harfin içinin tamamen dolduğuna emin olalım. Bu efekti sadece ilk harfe uyguladı. Diğer harflere de bu etkiyi sağlasın istiyorsak, All Mask seçeneğini işaretlememiz gerekiyor. Hemen altındaki Stroke Sequence seçeneğinin de işaretli olduğuna emin olun. Bu şekilde kontrol ettiğimizde tüm harflerin içinin dolu olduğunu görüyoruz.

Artık animasyon verebiliriz. Zaman çizgisini sahnenin en başına alıyorum. Ve animasyon vermek için kullanacağımız özellik burada End özelliği. End seçeneğini 0 yapıyorum. Solundaki anahtar kare ikonuna tıklıyorum ve zaman çizgisini biraz ilerletelim, End değerini de %100 olarak değiştirelim. Şimdi animasyonu oynattığımda, aldığımız sonuç bu şekilde. En hızlı yöntemle bu şekilde animasyon verebiliyoruz.

Keyframe’leri seçip, klavyeden F9’a basarak bunları yumuşatalım ve Graph Editor‘ü açıp küçük bir düzenleme yapalım. Eğer bu şekilde görünmüyorsa sizde, sağ tıklayıp Edit Speed Graph seçeneğinin işaretli olduğuna emin olun, bazen diğer seçenekler de seçili olabiliyor. Speed Graph aktifken buradaki Keyframe’leri seçelim ve sola doğru küçük bir kaydırma yapalım. Yani bu şekilde görünecek. Tekrar Graph Editor ikonuna tıklayarak normal görünüme geçebiliriz. Elbette bu yöntem mükemmel bir sonuç vermiyor. Ancak hızlı bir şekilde, pratik bir şekilde el yazısı animasyonu bu şekilde yapılıyor. Çok daha farklı yöntemleri var, ancak tahtaya tebeşir efekti veya kağıt üzerine yazı efekti yazımı gibi çalışmalarınızda pratik bir çözüm arıyorsanız, bu efekti bu şekilde kullanabilirsiniz.

Bu arada bu rengi nasıl değiştirebileceğinizi de göstereyim. Çünkü beyaz olacaktır ve bu renkleri değiştirmeniz de işe yaramayacaktır. Yeni oluşturulan katman seçiliyken, efektin altındaki Color Correction’ın altındaki Tint efektini seçiyoruz. Bu kısımda Map White To seçeneğini yani beyaz olan seçeneği istediğiniz bir renkle yani el yazısını değiştirmek istediğiniz renkle değiştirebilirsiniz. Sonuç yine değişmeyecek, Efektiniz aynı kalacak. Ancak beyaz renkler sizin belirlediğiniz renkle değişecek. Bunu tekrar beyaz yapıyorum. Bu animasyonu uyguladıktan sonra eğer hızlı gelirse verdiğiniz anahtar kareleri biraz daha genişletebilirsiniz. Sadece anahtar kareleri açmak için klavyeden katmanı seçerek U harfine bastım. U harfi sadece aktif olan anahtar kareleri bize gösteriyor. Sağdaki anahtar kareleri sağa doğru genişleterek daha yavaş bir animasyon olmasını sağlayabilirsiniz.

Alternatif olarak path çizerek de pen aracıyla el yazısı animasyonu yapmak mümkün. Aşağıdaki derste de bu yönde bir çalışma yaptım. Üstteki yönteme göre biraz daha fazla uğraştırıcı olsa da, daha gerçekçi sonuç verdiği kesin.

Popular Eğitimler

After Effects Etkileyici Audio Spectrum Yapımı
After Effects Etkileyici Audio Spectrum Yapımı

After Effects derslerinde bugün, eklenti kullanmadan ses spektrumu (audio spectrum) efekti nasıl…

After Effects Şekiller Arası Morph Efekti
After Effects Şekiller Arası Morph Efekti

After Effects’te morph efekti nasıl yapılır? Elbette, birçok farklı noktada morph efekti…

After Effects Light Stroke Efekti
After Effects Light Stroke Efekti

After Effects ile yazdığınız yazıların içini boşaltıp sadece dış çizgisi kalacak şekilde…

After Effects Sıvı Animasyon Efekti Nasıl Yapılır?
After Effects Sıvı Animasyon Efekti Nasıl Yapılır?

After Effects’te hareketli sıvı efekti, nesnelerin birleşme efekti nasıl yapılır, bu videoda,…

After Effects’teki Mask Noktalarını Daha İyi Kontrol Edin
After Effects’teki Mask Noktalarını Daha İyi Kontrol Edin

After Effects’te bir mask oluşturduğunuzda maske içerisindeki noktaları kontrol etmekte zorlanırsanız eğer,…

Mutlaka Bilmeniz Gereken After Effects Klavye Kısayolları
Mutlaka Bilmeniz Gereken After Effects Klavye Kısayolları

After Effects’i daha hızlı ve pratik kullanmak için basmak isteyeceğiniz klavye kısa…