Güvenlik Kamerası Görüntüsü / Gizli Kamera Efekti Nasıl Yapılır?

Güvenlik kamerası görüntüleri elde etmek için gerçekten bir güvenlik kamerasına ihtiyacımız yok. Bu videoda After Effects’le, normal görüntüleri, herhangi bir eklenti veya üçüncü parti yazılım kullanmadan, güvenlik kamerası görüntüsüne nasıl çevrilir, bunu gösteriyorum.

Gizli kamera ya da güvenlik kamerası efekti vermek istediğimiz görüntüyü açalım ve sahneye sürükleyelim. Bu güvenlik kamerası efekti için Effects panelinden sıklıkla faydalanacağız. Dolayısıyla Effects panelini açmamız gerekiyor. Eğer sizde bu panel görünmüyorsa, Window’un altındaki Effects and Presets seçeneğini işaretleyin.

Güvenlik Kamerası Kalite Ayarları

Öncelikle bir güvenlik kamerası renkli değildir, siyah beyazdır. Dolayısıyla görüntüyü siyah beyaz yapmamız gerekiyor. Effects panelinden Tint efektini buluyorum ve görüntünün üzerine sürüklüyorum. Böylece görüntümüz renklerden arındı ve biraz karıncalanma efekti eklememiz gerekiyor. Dolayısıyla Noise eklememiz gerekiyor. Buna Grain de deniyor. Effects paneline Grain yazıyorum ve Add Grain efektini alıyorum, videonun üzerine sürüklüyorum. Ve bu eklediğimiz efektlere çeşitli müdahaleler etmemiz gerekecektir. Effects Control paneline de ihtiyacımız var. Sizde görünmüyorsa yine, Window’un altındaki Effects Control’ü işaretleyebilirsiniz. Az önce Add Grain efektini eklemiştik. Viewing Mode’una Preview yerine Final Output diyelim ve Grain miktarını, Grain yoğunluğunu arttırmamız gerekecek. Bunun için de Intensity seçeneğini kullanacağız, 5 diyebiliriz. Gördüğünüz gibi video üzerinde Grain bariz bir şekilde belli oluyor.

Geniş Açılı Güvenlik Kameraları

Kameralar genellikle geniş açılıdırlar. Dolayısıyla bu videoyu da geniş açılı bir kameraymış gibi göstermemiz lazım. Buraya, Optik yazınca çıkan seçeneği alıyorum ve videonun üzerine sürüklüyorum. Önceden eklediğimiz efektleri kapatalım yanlarındaki Ok’a tıklayarak. Field of View değerini 50 yapalım. Böylece geniş bir ekranmış gibi kenarlarını bozacak ve Optimum Pixel seçeneğini de işaretleyelim. Tabii kenarlarındaki siyahlıkların görünmemesi için de klavyeden S harfine basıyorum. Scale açılıyor, Scale büyütmek demek ve yüzdelik değerlerini kenarındaki siyahlıklar görünmeyecek şekilde büyütüyorum.

Güvenlik Kamerası Efekti Çizgileri

Eğer bu efektleri görüntülemede sorun yaşıyorsanız, şuradaki önizleme değerini düşürün. Full, Half ya da Third olarak, ya da Quarter olarak düşürebilirsiniz. Ne kadar düşük olursa, önizlemeyi o kadar hızlı göreceksiniz. Optik efektini kapatıyorum ve sıradaki efektimiz Blind efekti. Buraya Blind yazdığımda Transition’ın altındaki Blind’ı göreceksiniz, onu sürüklüyorum. Buraya da sürükleyebilirsiniz, videonun üzerine de sürükleyebilirsiniz, ikisi aynı şey. Değeri artırıyorum, gördüğünüz gibi, çizgiler çizmeye başladı. Genellikle bu tür kameralarda yatay çizgiler olur, dolayısıyla buradaki değeri yatay olarak, yani 90 derece olacak şekilde ayarlayabilirsek eğer, güzel bir etki alacağız. Tabii 14 fazla. Bunu daha düşük yapabiliriz veya 5 de yapabiliriz Bunu 10 yapalım öncelikle. Aralarındaki mesafeyi de görünmeyecek şekilde azaltmamız gerekiyor. Width değerini de yani genişlik değerini de şu iki çizgi arasındaki genişlik değerini de 5 yapalım, daha gerçekçi bir yapısı oldu.

Görüntü Kenarlarına Karartma Verme

Ekleyeceğimiz bir diğer efekt de Circle efekti. Buraya Circle yazıyorum, ve efekti yine buraya sürüklüyorum. Efekt panelinde Blending Mode kısmındaki None değerini Stencil Alpha olarak değiştirelim ve Radius değerini de artıralım. Bunu artırmamızın nedeni şu, kenarlara yani videonun köşelerine koyuluk vereceğiz. Feather değeriyle bu siyahlığı yumuşattığımızda o koyuluğa sahip olacağız. Radius değerini biraz daha büyütebiliriz.

Kamera Görüntüsüne Light Sweep Efekti

Görüntüye biraz da kontrast ekledik mi, efektleri biraz daha tamamlamış olacağız. Curves olarak arama yapıyorum ve Curves’ü buraya ekliyorum. Küçük bir S çizelim. Böylece aradaki kontrastı artırmış olacağız. Ve bir de, son olarak da, Light Sweep efektini ekleyeceğiz. Effects bölümüne Light Sweep yazıyorum. Generate’in altındaki bu efekti göreceksiniz. Bunu şöyle sürükleyelim görüntü üzerine böyle bir çizgi çizecek. Biz yukarıdan aşağı bu çizginin hareket etmesini isteyeceğiz. Dolayısıyla 90 derece olması gerekiyor. Bunun özellikleriyle de biraz oynayalım. Intensity değerini öncelikle 0 yapalım. Width değerini de 200 yapıyorum. Bir altındaki değeri de 10 yapıyorum. Efektin üzerine tıkladığımızda böyle bir ikon göreceksiniz. Bu efekte ait bir ikon ve bunu kaydırdığımızda Center kısmına ait değer değişecek. Aşağıya doğru kayma efekti uygulamaya çalışacağız. Center kısmının solundaki ikona tıklıyorum burada bir anahtar kare oluştu. Klavyeden U harfine basarak bu anahtar kareye ulaşabilirsiniz. Şimdi klavyeden Shift+Page Down butonlarına tıklıyoruz. Çizginin bu şekilde iniyor olması bizim istediğimiz şey. Dolayısıyla bunun sürekli olarak tekrar etmesini istediğimiz için Loop Out efektiyle bunu yapabiliriz. Klavyeden Alt tuşuna basarak anahtar kare ikonunun üzerine tıklıyorum. Böyle bir metin alanı açılıyor. Buraya Expression kodları yazabiliyoruz. Loop Out olarak buraya yazmamız gerekiyor ve parantez içerisindeki tırnak içerisinde Cycle’ı eklememiz gerekiyor. Dolayısıyla bu tekrar eden bir animasyon olacak bizim için. Bunun aralığını artırabilirsiniz. Bu size kalmış. Evet, bu içerikte, normal bir görüntüyü, güvenlik kamerası gibi görünen bir görüntüye nasıl çevirebileceğimizi göstermeye çalıştım. Bunun için çeşitli efektlerden faydalandık.

Popular Eğitimler

Google Earth Studio ile Harita Animasyonu
Google Earth Studio ile Harita Animasyonu

Google’ın Earth Studio hizmeti web tabanlı bir harita animasyon aracı. Earth Studio’yu…

After Effects’te Zaman (Time) İfadesi ile Nesneleri Döndürmek
After Effects’te Zaman (Time) İfadesi ile Nesneleri Döndürmek

After Effects‘te yel değirmeni gibi nesneleri döndürmek için After Effects’in zaman fonksiyonunu…

Hareketli ve Etkili Karakalem Efekti! Herkesin Seveceği Tarzda
Hareketli ve Etkili Karakalem Efekti! Herkesin Seveceği Tarzda

Bu videoda After Effects ile kurşun kalem çizim efektinin nasıl yapıldığını göstereceğim….

Sıfırdan Adobe After Effects Dersleri Ücretsiz Başlangıç Eğitimi
Sıfırdan Adobe After Effects Dersleri Ücretsiz Başlangıç Eğitimi

After Effects ve Premiere programlarından hangisinin kullanılması gerektiği çok arada kalınan, çok…

Keyframe’lerde Tam Hakimiyet | Ücretsiz Eklenti Keyframe Wingman
Keyframe’lerde Tam Hakimiyet | Ücretsiz Eklenti Keyframe Wingman

After Effects ücretsiz eklentilerinden Animation Composer pluginlerinden Keyframe Wingman nasıl kullanılır? Keyframe’ler…

After Effects Reveal Efekti
After Effects Reveal Efekti

After Effects yazı efektleri arasında reveal efekti denilen ve sahnede olmayan bir…