Dijital Saat ve Sayaç Animasyonu

Youtube'da Takip Et →

After Effects’te eklenti kullanmadan birkaç satır kodla dijital saat ve sayaç nasıl yapılır, bunu göstereceğim. Öncelikle ihtiyacım olan şey dijital saate uygun bir font.

Benim kullanacağım fontun ismi Digital Dismay. Sırf tek renk arka plan olmasın diye arka plana bir görsel ekledim. Bu görsel üzerinden devam edeceğim. Yukarıdaki araç kutusundan Type Tool’u alıyorum ve fontu seçtikten sonra sahneye dijital saatlerde gördüğümüz 88:88 karakterlerini yazıyorum. Bunu sahneye ortalayacak şekilde ve daha güzel görünecek şekilde düzenleyelim. Ve fontun rengini de değiştirelim. bu rengi daha sonra da değiştirebileceksiniz. Ben bu tonlarda bir mavi olarak bıraktım.

Bu metin katmanının Source Text’ini açalım. Herhangi bir zamanlama yapabilmek için Expression kodlarına ihtiyacımız olur. Expression kodları aracılığıyla After Effects’te zor görünen animasyonları kolaylaştırabiliyoruz. Bu projede de dijital saat yapımı için kullanacağımız kodlar bunlar.

rate = 1;
clockStart = 0;

function timerg(n){
if (n < 10) return "0" + n else return "" + n
}

clockTime = Math.max(clockStart + rate*(time - inPoint),0);

t = Math.floor(clockTime);
min = Math.floor((t%3600)/60);
sec = Math.floor(t%60);
min + ":" + timerg(sec)

Bu kodları kopyalıyorum ve buradaki Source Text kısmının solundaki ikona klavyeden Alt tuşuna basarak tıklıyorum. Az önce bahsettiğim Expression’ları girebileceğiniz bir metin alanı, kod alanı açılacak, Kopyaladığımız bu kodları Ctrl + V ile buraya yapıştırıyorum. Zaman çizgisini soldan sağa doğru oynattığımda herhangi bir hareket görmeyeceğim. Çünkü burada bir hata verdi, Expression hatası verdi. Bu hatanın üstesinden gelebilmemiz için After Effects’te bir değişiklik yapmamız gerekecek. File menüsünün altında, Project Settings‘e geliyorum. Project Settings penceresinde en sağda Expression sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeye tıkladığımda Expression’ları çalıştırmam için kullanması gereken altyapıyı seçebileceğimiz iki seçenek gelecek. Şu anda var olan JavaScript olduğu için bunu çalıştırmadı. Biz bunu Legacy ExtendScript olarak değiştirirsek eğer ve Okay butonuna tıklayarak bu pencereyi kapatırsak hata gidecek ve kodlar çalışmaya başlayacak. Zaman çizgisini soldan sağa doğru oynattığımda her bir saniyede bir arttığını göreceksiniz.

Klavyeden Space (Boşluk) tuşuna basarak bunun oynatılmasını sağlayabilirsiniz. Bakın, her bir saniyede bir saniye artıyor. Bu kodda iki tane değiştirebileceğimiz seçenek var. Siz kendi projenize göre bunu düzenleyebileceksiniz. Bunlardan biri Rate değeri. Rate değerini, örneğin burada on yaparsam, ve klavyeden space tuşuna basarsam her bir saniyede on değer değişecek. Yani gerçek hayatta bir saniye geçtiği anda burada da onu göreceksiniz. Bunu tekrar eski haline çevirelim. Orijinal haliyle bıraktığımızda, yani Rate değerini bir yaptığımızda gerçek hayatta her bir saniyede çalışma alanında da bir saniye artacak. Bir de Clock Start değeri var. Bu değer de saniyesine kaçta başlayacağını ifade ediyor. Şu anda sıfır olduğu için zaman çizgisini başa aldığımda sıfırdan başlayacak. Bunu on yaparsam eğer zaman çizgisinin başta olduğu durumda ondan başlayacak. Bakın, bunu altmış yaparsam eğer, birinci dakikadan başlayacak, saniye cinsinden olduğunu söylemiştim ya, yüz yirmi yaparsam ikinci dakikadan itibaren başlayacak gibi bir düzenleme yapabilirsiniz.

Şimdi her şeyi tekrar başa alıyorum ve bu tip dijital saatlerde saatin kendisini arka planda 88:88 olarak görüyoruz. Şimdi de arkadaki bu sayıları yapalım. Dijital saat katmanı seçiliyken Ctrl + D’ye basıyorum, Duplicate’in D’si. Altta kalan katmanı seçip Enable Expression’ın üzerine tıklayarak bu Expression’u pasif hale getiriyorum. Expression’u kullanmak istemiyoruz. Sadece arka planda sabit olarak 88 sayılarını görmek istiyoruz. Şu anda mavi renkte, bu mavi rengi de gri olarak değiştirebiliriz. Şu an saat akmıyor, az önce Rate değerini sıfır yapmışım. Bunu 1 yapmam gerekiyordu, hemen düzelteyim.

Şimdi tamamen şekil olsun diye alttaki katmanı tekrar Ctrl + D ile kopyalıyorum ve yine en alttaki katmanı seçip Effects paneline geliyorum ve burada Fast Blur araması yapacağım. CC Radial Fast Blur‘u bulacağım. Bunu en alttaki dijital saat katmanının üzerine sürüyorum. Bu bize bir gölge oluşturacak. Gölgenin ayarlarına buradan ulaşabiliyoruz. Amount değerini ve aynı zamanda Center değerini yani merkez noktasını ayarlayarak ortaya daha güzel bir görüntü çıkartabiliriz. Şu anda gölgelerin rengi belli olmuyor çünkü açık gri olan katmanı kopyaladık. Bu katmanın rengini biraz daha koyulaştırdığımızda daha çok ön plana çıkacaktır. Aynı zamanda üsttekini de biraz koyulaştıralım, yani ortadakini de biraz kolaylaştıralım. Bu şekilde düzenlemeler yaparak kendinize uygun hale getirebilirsiniz. Bir de alternatif olarak, arka planı koyu olacak şekilde bir düzenleme yapalım. Arkadaki katmanı koyulaştırdım ve diğer renkleri de ona göre ayarladım. Bakın, arka planı koyu olduğunda çok daha güzel göründü.

Tasarım yönünden dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Hatta bu gölgelere gerek olmadan bile arkadaki karakterlerin rengini biraz daha koyu yapalım. Direkt olarak bu şekilde bile gayet güzel göründüğünü söyleyebilirim. Her gölge kullanmak istemezseniz daha basit görürsün isterseniz az renklerle de güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Popular Eğitimler