After Effects Dijital Arka Plan Efekti

Eklenti kullanmadan, sadece After Effects’in içerisindeki efektleri kullanarak, dijital bir arka planın nasıl yapıldığını gösteriyorum.

Öncelikle yeni bir kompozisyon oluşturmamız gerekiyor. Boyutların hiçbir önemi yok. Ben bu projede 1920*1080 ebatlarında bir kompozisyon oluşturacağım. Ok butonuna tıklıyorum ve bizim ihtiyacımız olan şey, buradaki Effects paneli olacak. Sizde görünmüyorsa, Window’un altında Effects and Presets seçeneğinin işaretli olduğuna emin olun. Efekt kullanacağız, ama bu efektleri nereye koyacağız? Bunun için yeni bir Solid değeri oluşturmamız gerekiyor. Sahne üzerinde sağ tıklıyorum. New diyerek Solid seçeneğini seçiyorum. Rengi siyah yapalım, Ok, Ok diyerek Solid’imizi oluşturduk.

Dijital Arka Plan Efektleri

Kullanacağımız ilk efekt Fractal Noise efekti. Fractal yazdığımızda zaten çıkıyor karşımıza. Fractal Noise’i alıyorum ve az önce oluşturduğumuz Solid’in üzerine sürüklüyorum. Bulut gibi bir görüntü göreceksiniz. Bu efekti eklediğinizde, sol taraftaki Effect Controls panelinde, bu efekt üzerinde oynamalar yapmamız mümkün. Kontrast değerini artırabiliriz mesela, birazdan kullanacağımız mozaik efekti için kontrast değerinin bir miktar fazla olması önemli. 300 yapalım ve Evolution kısmını da unutmayacağız. Birazdan buraya da başvuracağız. Yaptığımız efekti hareketlendirmek için bunu kullanacağız.

Şimdi tekrar Effects paneline geliyorum ve buraya Mosaic yazıyorum. Stylize grubunun altındaki mozaik efektini, az önce yaptığımız gibi Solid Layer’ın üzerine sürüklüyorum. Mozaik efektini eklediğimizde, ekrandaki görüntüde gri renkler birbirine çok yakınsa, Fractal Noise efektinin kontrast değerini, bir miktar daha artırmamız gerekir. Bu şekilde 600 yaptım. Tabii istediğimiz sonuca ulaşabilmemiz için, sahneye eklediğimiz efektlerin değerleriyle arada bir oynamamız gerekiyor. Efekti ekledikten sonra da bu değerlerle oynayabiliriz. Kontrastı artırmak için buradaki Soft Linear seçeneğini, Spline olarak değiştiriyorum. Daha sonra buraya tekrar gelmemiz gerekebilir. Şimdi eklediğimiz efekt olan mozaik efektinde de iki değer var. Bu değerler yatayda ve dikeyde kaç adet dikdörtgen olacağını belirleyen değerler. Geniş ekran olduğu için sayılar eşit olsa bile dikdörtgen gibi görünecek. Dolayısıyla Horizontal değerini artırarak kareye ulaşabiliriz. Yine dediğim gibi bu değerlerle sonra da oynayabiliriz.

Tekrar Effects paneline gelelim ve buraya Find Edge yazalım ve bunu yine sahneye ekleyelim. Bunu sahneye eklediğimizde, ekrandaki görüntüyü, çizgi görüntülere dönüştürecek. Invert seçeneğini işaretleyerek tam tersi bir etki yaratabiliriz, çünkü dijital arka planlar daha çok, koyu tema üzerinde, koyu renk üzerinde, siyah zemin üzerinde olan animasyonlardır ve siyah üzerindeki renk tonu da genellikle yeşil tercih edilir. Bu noktada Fractal Noise’in Evolution değeri ile oynadığımızda, bunun hareketli olduğunu göreceksiniz. Buna animasyon vereceğiz. Ama önce buradaki çizgilerin renklerini yeşil yapalım, yeşil renge çevirelim çizgileri. Dolayısıyla bunun için Tint efektinin kullanabiliriz. Efektlere Tint yazıyorum ve sürüklüyorum. Buradaki beyaz rengi, yeşil renge çevirmemiz yeterli olabilir. Dediğim gibi, efekti yaptıktan sonra üzerinde değişiklikler yapmamız gerekebilir, fazla sayıda çizgi olduğu için bu çizgileri biraz azaltmam gerekecek. İlk eklediğimiz efektin üzerine geliyorum. Fractal Noise’in üzerine geliyorum. Burada Fractal Type olarak, diğer alternatifleri de deneyebiliriz ve efektler üzerinde değişiklik yaptıktan sonra Evolution kısmıyla oynayarak, istediğiniz şeye yakın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Şöyle yapalım Fractal Type’ın seçeneklerinden olan Threads seçeneğini seçiyorum ve Invert işaretini işaretliyorum. Kontrastı da düşürüyorum. Dijital arka planlar, genel hatlarıyla bu şekilde oluşturuluyor.

Şimdi de sıra bunun detaylarına inmeye geldi. Block sayısı üzerinde düzenlemeler yaparak, daha farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Örneğin birine 1 diyorum. Dikey çizgilerden oluşan dijital bir arka plana sahip olabilirsiniz. Bunun aynısını yatay çizgiler için de yapabilirsiniz. Biz yine kare versiyonuna dönelim. Birkaç denemede böyle bir sonuca ulaştım. Buradaki değerleri inceleyerek benzetmeye çalışabilirsiniz. Şimdi bir animasyon verelim. Value kısmına Keyframe atayarak animasyon verebiliriz. Ama biz şöyle yapacağız, Evolution yazısının solundaki zaman ikonuna, klavyeden Alt tuşuna basarak tıklıyorum ve Expression paneli açılacak. Bu Expression paneline şöyle bir şey yazacağız, Evolution’ın değerini aldıracağım önce. Value yazıyorum Enter diyerek Time * 100 diyorum. Bu efekt Fractal Noise üzerinde çalıştığı için, sistemi yorabilir. Eğer bilgisayarınız zorlanıyorsa bunun içindir. Buradaki kareleri biraz daha küçültebiliriz. Mesela 100 yapalım üsttekini ve alttakini de 80 yapalım, 60 deneyelim, 50 deneyelim, 80’e 100 yaptım. Bunu da bu şekilde kullanabiliriz. Dediğim gibi buradaki değerlerle oynayarak farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Dijital arka planlar herhangi bir eklenti kullanmadan bu şekilde yapılabiliyor.

Popular Eğitimler

Hareketli ve Etkili Karakalem Efekti! Herkesin Seveceği Tarzda
Hareketli ve Etkili Karakalem Efekti! Herkesin Seveceği Tarzda

Bu videoda After Effects ile kurşun kalem çizim efektinin nasıl yapıldığını göstereceğim….

After Effects ile Rüzgarda Sallanan Ağaç Animasyonu
After Effects ile Rüzgarda Sallanan Ağaç Animasyonu

Rüzgarın etkisine giren ağaçları nasıl hareketlendirebiliriz? Bunu Rotation ile yapmamız mümkün değil….

Hazır Kodlar ile Gerçekçi Zıplama Efekti

After Effects expression konusunda çok iyi durumda ve size bazı dinamik hareketleri…

After Effects ile Daktilo Efekti ve Yanıp Sönen İmleç Efekti
After Effects ile Daktilo Efekti ve Yanıp Sönen İmleç Efekti

After Effects’te daktilo efekti ve yanıp sönen imleç efekti nasıl yapılır? İnternetten…

After Effects Gölgeli 3D Yazı ve Logo (Intro) Animasyonu
After Effects Gölgeli 3D Yazı ve Logo (Intro) Animasyonu

After Effects ile metinlere 3d yazı efekti için gölge efekti nasıl verilir?…

Güvenlik Kamerası Görüntüsü / Gizli Kamera Efekti Nasıl Yapılır?
Güvenlik Kamerası Görüntüsü / Gizli Kamera Efekti Nasıl Yapılır?

Güvenlik kamerası görüntüleri elde etmek için gerçekten bir güvenlik kamerasına ihtiyacımız yok….