Premiere’de Kamera Sallanma Efekti Nasıl Yapılır?

YouTube'ta Takip Et →

Tripod ile çekilmiş video görüntüleri sabittir. Tripod kullanmadan, elde çekilmiş videolar ise titrer ve hafif sallantılıdır. Bu sabit videoları tripodsuz, yani elde çekilmiş gibi hafif sallantılı, sarsıntılı olarak kullanmak için Adobe Premiere efektlerine başvuruyoruz.

1. Yöntem

Elde çekilmiş video görüntüsü efekti, başka bir ifadeyle omuz kamerası efekti vermek için Jarle’s Deadpool Camera Shake efektlerini önerebilirim. Birkaç farklı el kamerası çekimi / sallantı efektiyle karşımıza çıkan bu efekti önce Effects paneli üzerinden yüklüyoruz ve sonra kolayca kullanmaya başlıyoruz.

Bu sarsıntı efektini fotoğraflar için de kullanabilirsiniz. Sabit bir fotoğrafı hareketlendirerek, sanki video olarak çekilmiş gibi göstererek güzel görüntüler sağlayabilirsiniz. Premiere için indirdiğimiz bu Handheld Camera efektleri gibi yine aynı siteden After Effects versiyonunu da indirmeniz mümkün.

2. Yöntem

Çektiğiniz sabit videolara hareketli elde çekim efekti vermek istiyorsanız ikinci bir yöntem daha var. Nest yöntemi ile iki videoyu birleştirip Warp Stabilizer efektinden faydalanacağız. Böylece sallanan videodaki sarsıntı, tripodla çekilmiş görüntüye aktarılacak.