Admin Paneline Girmeden Eklentileri Etkisizleştirme

Uzun zamandır WordPress kullanan birisi olarak zaman zaman başıma gelen tecrübeleri paylaşmak birçok kişi için faydalı olacaktır. Denediğim eklentiler yüzünden admin paneline giremediğimiz vakitler olabilir. Bunun bir eklentiden olduğunu düşünebilirsiniz ve bu eklentiyi iptal etmek isteyebilirsiniz.

Normalde eklentileri admin panelindeki Eklentiler sekmesinden Etkisizleştir linkine tıklayarak iptal ediyoruz. Ancak admin paneline giremediğiniz durumlarda eklentiyi iptal etmenin başka yollarını bulmak gerekir. Bu yollardan en pratiği eklentiyi FTP üzerinden iptal etmektir.

WordPress’te kullandığınız ve şüphelendiğiniz bir eklentiyi iptal etmek için önce FTP programı kullanarak sitenizin yüklü olduğu sunucuya bağlanın.

/wp-content klasörü içerisindeki plugins klasörüne girin ve iptal etmek istediğiniz pluginin üzerine tıklayın, ardından F2 tuşunu tıklayın. F2 tuşu Windows’da Yeniden Adlandırma‘nın kısayoludur. Klasörünüz yeniden isimlendirme moduna girdiğinde eklenti isminin sonuna -disabled yazısını ekleyin. Örnek olarak theme-test-drive adlı bir eklentimiz olduğunu varsayıyorum. İptal ettiğimizde eklentinin ismi şu şekilde olmalı.

theme-test-drive-disabled

İsmi değiştirdikten sonra admin paneline giriş yaparak sorunun hangi eklentiden kaynaklandığını bulmaya çalışın. Tabii ki bunun için tüm eklentilerin isimlerini sırasıyla değiştirmeniz gerekir.

Wordpress Ftp Eklenti Etkinsizlestirme

Eklentiler bu şekilde etkinsizleştirilir, ancak disabled ibaresini kaldırdığınız takdirde tekrar etkinleştirilmiş olmaz. Bunun için admin panelindeki Eklentiler sekmesinde eklentiyi yeniden etkinleştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Popular Eğitimler

WordPress İstatistik Kodları

Wordpress’te sayfa sayısı, içerik sayısı, kullanıcı sayısı, kategori sayısı ve yorum sayısı nasıl gösterilir? Wordpress’te sayısal gösterim için hangi kodlar kullanılır?

WordPress’te Shortcode ile Arama Formu Ekleme

Kısakodlar WordPress’te büyük kolaylık. Aynı kodları tekrar tekrar yazmak yerine tek bir…

WordPress Admin Paneli Giriş Linki Nedir?

WordPress’i yeni yüklediniz ve sitenizi oluşturmaya başlamak için heyecanlısınız. Ama sonra nasıl…

WordPress Multisite Ağında Tek Bir Ortam Kütüphanesi

WordPress Multisite ağında birden fazla site kurduysanız, mesela daha önceki derslerimde anlattığım…

WordPress Yedekleme ve Site Kurtarma, Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

UpdraftPlus, WordPress’in ücretsiz yedekleme eklentilerinden biri. WordPress’te olası güvenlik açıkları ve sunucu…

WordPress Ana Sayfadaki Toplam Yazı Sayısını Değiştirme

Wordpress’te ana sayfadaki yazıların sayısı nasıl değiştirilir ve artırılır? Blog sayfalarındaki ve kategorilerdeki yazı sayısını değiştirmenin yolları nelerdir?