Admin Paneline Girmeden Eklentileri Etkisizleştirme

Mart 2017
YouTube'ta Takip Et:

Uzun zamandır WordPress kullanan birisi olarak zaman zaman başıma gelen tecrübeleri paylaşmak birçok kişi için faydalı olacaktır. Denediğim eklentiler yüzünden admin paneline giremediğimiz vakitler olabilir. Bunun bir eklentiden olduğunu düşünebilirsiniz ve bu eklentiyi iptal etmek isteyebilirsiniz.

Normalde eklentileri admin panelindeki Eklentiler sekmesinden Etkisizleştir linkine tıklayarak iptal ediyoruz. Ancak admin paneline giremediğiniz durumlarda eklentiyi iptal etmenin başka yollarını bulmak gerekir. Bu yollardan en pratiği eklentiyi FTP üzerinden iptal etmektir.

WordPress’te kullandığınız ve şüphelendiğiniz bir eklentiyi iptal etmek için önce FTP programı kullanarak sitenizin yüklü olduğu sunucuya bağlanın.

/wp-content klasörü içerisindeki plugins klasörüne girin ve iptal etmek istediğiniz pluginin üzerine tıklayın, ardından F2 tuşunu tıklayın. F2 tuşu Windows’da Yeniden Adlandırma‘nın kısayoludur. Klasörünüz yeniden isimlendirme moduna girdiğinde eklenti isminin sonuna -disabled yazısını ekleyin. Örnek olarak theme-test-drive adlı bir eklentimiz olduğunu varsayıyorum. İptal ettiğimizde eklentinin ismi şu şekilde olmalı.

İsmi değiştirdikten sonra admin paneline giriş yaparak sorunun hangi eklentiden kaynaklandığını bulmaya çalışın. Tabii ki bunun için tüm eklentilerin isimlerini sırasıyla değiştirmeniz gerekir.

Eklentiler bu şekilde etkinsizleştirilir, ancak disabled ibaresini kaldırdığınız takdirde tekrar etkinleştirilmiş olmaz. Bunun için admin panelindeki Eklentiler sekmesinde eklentiyi yeniden etkinleştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Gözden kaçırdığım veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.